Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W Skarpie Bytom powstała największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa w Polsce

Autor: w dniu 2023-08-31

Już 1 września wspinacze będą mogli korzystać z największej zewnętrznej sportowej ściany wspinaczkowej w Polsce, która powstała na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom. Nowa konstrukcja ma ponad 20 metrów wysokości, a z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta.

Zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa powstała w miejscu, gdzie stał komin byłej KWK "Rozbark". Mieszkańcy Bytomia już od jakiegoś czasu mogli śledzić postępy budowy, bo nowa, ponad 20-metrowa konstrukcja jest doskonale widoczna z ulicy Chorzowskiej. Łączny koszt inwestycji to blisko 2 mln zł, z czego kwotą 1,36 mln zł budowę ściany wsparły Ministerstwo Sportu i Gmina Bytom, przekazując po 680 tys. zł.

Ewenement na skalę kraju

Nowa strefa wspinaczkowa jest obecnie największą zewnętrzną sportową ścianą wspinaczkową w Polsce. Jej wysokość to 20 metrów, a widok, jaki roztacza się ze szczytu przyprawia o zawrót głowy: – Z góry widoczna jest cała panorama Bytomia. Obecnie nie ma w Polsce drugiej takiej, całkowicie przewieszonej, ogromnej powierzchni wspinaczkowej. W tej chwili nasi routesetterzy nakręcili na nowej ścianie 6 dróg. Docelowo, czyli już wiosną 2024 roku będzie więcej mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM i podkreśla, że nowa atrakcja bytomskiego centrum wspinaczkowego umożliwia organizację zawodów w formacie IFSC (Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej).

Wspinaczka dla każdego

Z atrakcji mogą korzystać nie tylko zawodowi wspinacze.  Wśród wytyczonych dróg coś dla siebie znajdą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy wspinaczki, a nawet każda sprawna fizycznie osoba. Wyceny dróg wahają się między V/VI a VI.6, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił – mówi Miłosz Bujak, kierownik ds. personalnych Klubu Sportowego SKARPA BYTOM.

Weekend otwarcia

SKARPA BYTOM udostępni nową ścianę dla wspinaczy już w piątek, 1 września. Równolegle z otwarciem ruszy akcja WEJŚCIÓWKA ZA FOTKĘ w mediach społecznościowych. Każdy kto opublikuje na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zrobione przy nowej ścianie, na jej tle lub ze szczytu z oznaczeniem SKARPY BYTOM oraz hasztagiem #skarpabytom, otrzyma voucher na ścianę do wykorzystania przez rok.

Szykują nowe inwestycje

Budowa zewnętrznej ściany wspinaczkowej to nie ostatnia inwestycja w SKARPIE BYTOM. Tuż obok Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych powstanie nowoczesne i samowystarczalne centrum transformacji energetycznej. Zielony Kwartał KWK Rozbark będzie kompleksem wielu dostępnych odnawialnych źródeł energii; od wiatru, przez słońce, wodę i biogaz aż po wodór. Produkowana energia zasili m.in. SKARPĘ BYTOM, obiekt szkoleniowo-noclegowy Przy Skarpie, 20 domków i osiedle dla osób starszych, które zostanie wybudowane w dalszej kolejności.

– Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to modelowy przykład rewitalizacji obiektów pogórniczych. W miejscu, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu fedrowała kopalnia powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, który przyciąga do Bytomia miłośników wspinaczki. Z niecierpliwością czekam na dalsze etapy rozwoju inwestycji, które pokażą, że transformacja terenów pokopalnianych w centra zielonej energii jest możliwa mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zielony kwartał KWK Rozbark będzie jednocześnie centrum edukacyjnym dla najmłodszych oraz centrum badawczym dla studentów uczelni wyższych. Wartość całej inwestycji to 100 mln zł.  Nasze ścianki wspinaczkowe już od ponad półtora roku cieszą wspinaczy z całego kraju. Ogromną rolę w realizacji tego przedsięwzięcia miała pomoc finansowa ze środków unijnych, Ministerstwa Sportu i miasta Bytom. Teraz przyszła pora na realizację kolejnych etapów inwestycji: w pierwszej kolejności samowystarczalnego centrum odnawialnych źródeł energii – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM.  Pokażemy najmłodszym, jak produkowana jest energia z biogazu i dlaczego domowe odpady mają niesamowity potencjał energetyczny. Przykładowo, w zamian za przyniesienie kilograma odpadów i butelki PET, dzieci biorące udział w naszych warsztatach ekologicznych, otrzymają bilet wstępu na ściankę wspinaczkową lub gadżet – zapowiada Dobromir Bujak.

Na inwestycji skorzystają też uczniowie szkół średnich i studenci szkół wyższych, którym inwestor udostępni infrastrukturę jako model badawczy z różnymi rodzajami źródeł energii, jej pozyskiwania i magazynowania.