Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wiktor pochodzi z Bytomia i boryka się z zespołem nerczycowym. Jego mama prosi o pomoc

Autor: w dniu 2023-12-19

Wiktor przyszedł na świat, opisuje jego mama, jako zdrowy, pełny energii chłopiec. Niedługo po skończeniu 3. roku życia zdiagnozowano u niego zespół nerczycowy. Czym charakteryzuje się ta choroba i jak można pomóc 13-letniemu chłopakowi?

Choroba, którą jest zespół nerczycowy – jak czytamy w opisie zbiórki – charakteryzuje się nadmiernym wydalaniem białka. Głównymi objawami są obrzęki, wysokie ciśnienie krwi i zwiększone ryzyko zakrzepów.

Po usłyszeniu diagnozy rozpoczęła się walka o zdrowie Wiktora, który codziennie przyjmuje garść leków. Koniecznością jest kontrolowanie ciśnienia krwi, poziomu białka białka w moczu, ale koniecznością jest też zapewnienie opieki wielu specjalistów.

To nie wszystko, bo z treści zbiórki założonej przez Fundację Blisko Ciebie dowiadujemy się, że wdrożono także terapię sterydową, niezbędną do kontrolowania rozwoju choroby. To z kolei wpłynęło na odporność Wiktora, co z kolei skutkuje częstymi infekcjami. To nie wszystko, bo zdiagnozowano też "niedobór wzrostu", który jest dużym problemem dla jego zdrowia i samopoczucia. Jedyną szansą na poprawę wzrostu i jakości życia jest terapia hormonalna. Problemem jest to, że chłopak nie kwalifikuje się do sfinansowania tej terapii w ramach NFZ, a miesięczny koszt leczenia hormonalnego wynosi ponad 4.000 zł! Obecnie potrzeba, jak informuje pani Katarzyna, sześciu dawek leku.

Szczegóły prowadzonej zbiórki opisane są w internecie: