Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wirtualna rzeczywistość pomaga pacjentom GCR „Repty”

Autor: w dniu 2023-06-21

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" psycholodzy wykorzystują technologię wirtualnej rzeczywistości w terapii pacjentów, którzy mogą przenieść się do wirtualnego ogrodu.

Wirtualna rzeczywistość jest nowoczesną technologią komputerową, której zadaniem jest symulowanie rzeczywistego otoczenia. Daje ona możliwość doświadczania, uczestniczenia w pewnych, komputerowo wygenerowanych sytuacjach. W jaki sposób pomaga pacjentom?

Wirtualna rzeczywistość w GCR Repty

VR Tierone wpływa na wzrok, słuch czy dotyk. Urządzenie ma również na celu, jak zaznaczają przedstawiciele placówki leczniczej, zwiększenie motywacji oraz zaangażowanie pacjenta w proces rehabilitacji i zdrowienia.

– Wirtualna rzeczywistość wkroczyła i do naszego szpitala. Te nowatorskie rozwiązanie to nie tylko terapia dla naszych pacjentów. Często to przełamanie pewnych barier szczególnie przez osoby starsze, dla których założenie gogli VR i przeniesienie się w wirtualny świat jest nie lada wyzwaniem – mówi Norbert Komar, Dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty".

Spotkanie z technologią nieznaną przede wszystkim osobom w podeszłym wieku to jedno, ale korzystanie z tego rozwiązania ma wymierne skutki. Program został opracowany, jak informuje szpital, dla osób cierpiących na zaburzenia nastroju czy zaburzenia lękowe. Dopasowany jest do tych, którzy zmagają się z nadmiernym stresem oraz zwiększonym napięciem psychofizycznym.

Fot. mat. pras. GCR "Repty"

To jednak nie wszystko, bo może być także wykorzystany jako uzupełnienie treningu procesów poznawczych, zwłaszcza w obszarze funkcji uwagi oraz zdolności wzrokowo-przestrzennych.

– Pacjent uczestniczy w ośmiu sesjach terapeutycznych po 20 minut. Podczas każdej sesji przenoszony jest do wirtualnego ogrodu. Pozwala mu to niejako odciąć się od zewnętrznego świata, co umożliwia mu pełne zaangażowanie i skupienie na przygotowanej historii pełnej metafor. Uruchamia to jego wyobraźnię i wewnętrzne zasoby. Pomaga to skonfrontować się z trudną sytuacją, jaką jest choroba jednocześnie będąc w przyjemnym otoczeniu. Sam znajduje w sobie siłę, energię i zasoby, które pomagają mu w procesie zdrowienia – mówi Katarzyna Broniec – Siekaniec, psycholog z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty".

Z terapii korzystają pacjenci z oddziałów rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej, jak i narządu ruchu.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" im. Gen. Jerzego Ziętka, to unikalny w skali kraju specjalistyczny szpital rehabilitacyjny. Realizuje poszpitalną rehabilitację leczniczą w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo – ortopedycznych. Szpital dysponuje prawie 600 łóżkami. Rocznie leczy się tu około 8000 chorych.
Świadczenia zdrowotne udzielane są stacjonarnie, całodobowo oraz ambulatoryjnie.