Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wojewoda spotkał się z rolnikami

Autor: w dniu 2024-06-03

W południe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęło się spotkanie Wojewody Śląskiego z przedstawicielami rolników. To realizacja postulatu, z jakim kilka dni temu przyszli do urzędu protestujący, domagając się spotkania z przedstawicielami rządu w terenie.

Rolnicy spotkali się z Wojewodą Śląskim Markiem Wójcikiem. Podnoszą postulaty znane od wielu dni z ogólnopolskiego protestu. To zmiana polityki rolnej państwa, rezygnacja z założeń europejskiego Zielonego Ładu oraz kontrola i ograniczenie importu produktów. Wojewoda podkreślił, że dotąd takiego spotkania nie organizowano.

– Chcę, żeby przedstawiciele protestujących rolników mieli możliwość dyskusji z instytucjami zajmującymi się tematyką rolniczą na poziomie regionu. Do tej pory tego typu spotkania nie było. Zależy mi na tym, żeby rolnicy mieli możliwość przedstawienia swoich propozycji, zadania pytań, które ich nurtują, po to, żeby przedstawiciele instytucji na poziomie regionalnym, które zajmują się tematyką rolniczą do tych kwestii się ustosunkowali i wprowadzili korekty w funkcjonowaniu. Liczę na to, że nastąpi zbliżenie stanowisk – mówił jeszcze przed spotkaniem Wojewoda Śląski Marek Wójcik.

Na spotkaniu w Katowicach pojawiła się grupa rolników, w której imieniu wypowiedział się dla nas Piotr Wyciślik z Rudy Śląskiej.

– Postulaty są wciąż te same. Bazujemy na tym, aby ograniczyć napływ towaru spoza Unii Europejskiej, bo tutaj nie chodzi tylko o Ukrainę, chodzi o napływ towarów spoza całej Unii. Poprawa naszej polityki rolnej, która leży, to jest do napisania wszystko od nowa. By w naszej branży była większa opłacalność, żeby wszystko mogło lepiej funkcjonować – podkreślił w rozmowie z Adamem Grabałowskim.

Dzisiejsze spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim jest realizacją oczekiwań rolników, którzy niedawno pojawili się w gmachu przy Jagiellońskiej z niezapowiedzianą wizytą. Nie należy jednak dzisiaj spodziewać się żadnych decyzji. Chodzi raczej o przedstawienie stanowisk i wyjaśnienie sytuacji z uwzględnieniem specyfiki województwa śląskiego.