Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wołodymyr Zełenski z wizytą w Polsce

Autor: w dniu 2023-04-05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał dziś z pierwszą, od wybuchu wojny, oficjalną wizytą w Polsce. Jednym z najważniejszych jej elementów będzie rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą. 

Ukraiński przywódca odwiedził Polskę wspólnie z małżonką. Kluczowe będą rozmowy przywódców Polski i Ukrainy, które dotyczyć będą, jak mówi szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz, nie tylko wojny z Rosją:

-Rozmowy w pałacu  oczywiście będą koncentrowały się wokół sytuacji bezpieczeństwa, wokół tego, co dzieje się na froncie, wokół tego, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na rosyjską agresję, ale chcemy, żeby agenda rozmów była pełna, aby dotyczyła spraw ważnych dla Polski, polskiego bezpieczeństwa. Rozmowy panów prezydentów będą dotykały także współpracy gospodarczej – mówi Przydacz.

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce od czasu wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Wcześniejsze podróże Zełenskiego miały charakter roboczy. Głowy państw, wraz z małżonkami, oficjalnie przywitały się, prezydent Ukrainy poznał obecnych przed pałacem dygnitarzy, a także przedstawicieli polskich sił zbrojnych. Nie zabrakło także przedstawicieli Ukrainy. Odegrano też hymny obu państw.