Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wybrano najlepiej rozwijające się gminy Województwa Śląskiego

Autor: w dniu 2023-11-15

Katowice zostały wybrane najlepszym miastem na prawach powiatu w Rankingu Gmin Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Miasto zostało docenione za rozwój społeczny i gospodarczy na tle regionu. Drugie były Gliwice, a za nimi Bielsko-Biała.

15 listopada 2023 roku wybrano laureatów tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Tegoroczna edycja była już III edycją Rankingu w Województwie Śląskim. Partnerem merytorycznym był Urząd Statystyczny w Katowicach, a organizatorem Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Podobnie, jak w poprzednim roku w ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy, miasta oraz miasta na prawach powiatu województwa śląskiego tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników. W swoich kategoriach zwyciężyły: Miasto Katowice, Gmina Tarnowskie Góry oraz Ożarowice. W dodatkowej kategorii – Lider zmiany nagrodzona została Gmina Bojszowy.

Analizie poddane zostały wszystkie gminy województwa śląskiego. Nagrody wręczono w 3 kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców, gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców oraz wyjątkowo w skali kraju również miasta na prawach powiatu. Każda z nich oceniana została na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.

Celem przedsięwzięcia było wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.

Lista nagrodzonych:

Gminy do 20 tys. mieszkańców
1. Ożarowice
2. Goczałkowice-Zdrój
3. Pawłowice
4. Bobrowniki
5. Krupski Młyn

Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców
1. Tarnowskie Góry
2. Czeladź
3. Mikołów
4. Cieszyn
5. Lubliniec

Miasta na prawach powiatu
1.Katowice
2. Gliwice
3. Bielsko-Biała
4. Tychy
5. Żory

Lider zmiany
1.Bojszowy

Radio Piekary było patronem medialnym Rankingu Gmin Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

fot: frdl.org.pl