Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wybrzmiał premierowo hejnał Rudy Śląskiej [WIDEO]

Autor: w dniu 2023-06-06

Ruda Śląska zaprezentowała dziś mieszkańcom swój hejnał. Utwór wykonał jego kompozytor Łukasz Rudnik.

Wyjątkowy utwór został skomponowany przez Łukasza Rudnika – pochodzącego z Rudy Śląskiej hejnalisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Hejnał Rudy Śląskiej wybrzmiał pierwszy raz

Uchwałę w sprawie ustanowienia hejnału Rudy Śląskiej radni przyjęli podczas kwietniowej sesji. Od dziś będzie wybrzmiewał codziennie w południe na placu Jana Pawła II w dzielnicy Nowy Bytom, a także o godz. 9.00, 15.00, 18.00 i 19.59, co jest nawiązaniem do roku powstania dzisiejszej Rudy Śląskiej (1959 r.). Jak brzmi ten utwór?

Warto przy tym dodać, że data premiery jest nieprzypadkowa. Przypadła w dniu ustanowienia aktualnego herbu miasta. W 2023 roku obchodzona jest 25. rocznica tego wydarzenia.

-To jeden z historycznych momentów naszego miasta. Upamiętniamy 25 lat, od kiedy mamy herb ze świętą Barbarą i Śląskim Orłem Piastowskim – dodaje prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Twórca podkreśla, że hejnał zainspirowany został pieśnią ludową "Oj, hutnik, hutnik", ale ma też elementy hejnału mariackiego. Okoliczności, w jakich wybrzmiały dźwięki wydobywane z trąbki, były uroczyste, co widać na zdjęciach Adama Złotorowicza: