Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wygodniejsze podróżowanie między Pszczyną a Żorami

Autor: w dniu 2023-04-13

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą dostęp do pociągów dla mieszkańców Pszczyny, Suszca i Radostowic. O 10 minut skróci się czas przejazdu na linii kolejowej Pszczyna – Żory.

Zmiany będą możliwe dzięki temu, że zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonane prac, które podniosą standard podróży pociągiem między Pszczyną a Żorami i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami.

Wygodniejsze podróże koleją

Pomiędzy Pszczyną a Żorami będą wygodniejsze podróże ze stacji Suszec oraz przystanków Suszec Rudziczka, Suszec Kopalnia, Radostowice, Pszczyna Czarków. Perony zostaną podwyższone, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty, ławki i nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwi nowe nagłośnienie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Stacja i przystanki będą dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wymiana ok. 25 km torów i sieci trakcyjnej zapewni szybsze przejazdy pociągów. Prędkość, z obecnych dzisiaj 50-60 km/h zostanie podniesiona do 120 km/h dla składów pasażerskich i do 100 km/h dla towarowych. Przebudowane będą 54 obiekty inżynieryjne (mosty i przepusty) oraz 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

Efektem zadania będzie lepszy dostęp do kolei na linii Pszczyna – Żory i dalej w stronę Rybnika i granicy z Czechami oraz w stronę Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i w Beskidy. Sprawniejsze będą podróże i przewóz towarów. Dzięki podniesieniu prędkości pociągów skróci się czas przejazdu o ok. 10 min (z 32 min. do około 22 min). Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych. Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na wybór kolei jako ekologicznego i konkurencyjnego środka transportu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na projekt i budowę zadania "Prace na linii kolejowej nr 148 na odc. Pszczyna – Żory". Planowana jest realizacja inwestycji w latach 2023 – 2026. Finansowanie przedsięwzięcia przewidziano ze środków Krajowego Planu Odbudowy.