Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wyłudzili pół miliarda złotych. Zatrzymano szefa szajki

Autor: w dniu 2023-03-29

Na VAT-owskich wyłudzeniach zarobili półtora miliarda złotych-szef przestępczej grupy zatrzymany w Hiszpanii przez śląskich policjantów.

Najpierw zatrzymali herszta bandy, teraz wpadają kolejni. Dziesięć osób zatrzymanych w międzynarodowym śledztwie, którego celem jest rozbicie grupy przestępczej dowodzonej przez Roberta Cz.

Pół miliarda złotych na VAT

Kolejne działania policjantów z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspieranych przez funkcjonariuszy śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Tym razem zatrzymano 10 osób na terenie Śląska, Dolnego Śląska, Mazowsza i województwa łódzkiego. W ramach akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 80 tys. złotych w gotówce oraz sprzęt elektroniczny i dokumentację, które będą teraz analizowane przez prowadzących postępowanie. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby to końcowi odbiorcy faktur i pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym, którzy mogli spowodować straty Skarbu Państwa na ponad 2,5 mln zł. Podejrzanych doprowadzono do zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. Zarzuty przedstawione przez prokuratora dotyczyły m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, fałszerstwa faktur i przestępstw karnoskarbowych. Grozi im za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo trwa od lat

Śledztwo jest prowadzone od 2018 roku i dotyczy "karuzeli podatkowej" działającej w ramach czterech grup przestępczych. Śledczy ustalili, że ich członkowie wprowadzili do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę około 137 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że działalność przestępcza miała miejsce w okresie od 2017 do 2022 roku, głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach, ale także w innych regionach Polski. Śledztwo jest wciąż rozwojowe.

Czika złapany w Hiszpanii

W ostatnim czasie w Hiszpanii został zatrzymany przez hiszpańską policję 44-letni Robert C., który był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Był on ścigany w związku z podejrzeniem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu oraz fałszerstwa faktur, za co grozić może do 15 lat pozbawienia wolności. Do momentu zatrzymania mężczyzna znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie prowadzonej przez Europol, w ramach projektu Enfast.

Źródło i zdjęcie: CBŚP