Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko przy rozliczaniu PIT?

Autor: w dniu 2023-03-29

Wypełniasz właśnie deklarację PIT i zastanawiasz się, z jakich ulg możesz właściwie skorzystać? Interesuje Cię ulga na dziecko, ale nie wiesz, czy spełniasz wszystkie wymagania? Kto może skorzystać z ulgi na dziecko? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

  1. Co to jest ulga prorodzinna?

  2. Jak rozliczyć PIT 2023 przez Internet?

  3. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ulgi prorodzinnej? Ulga na dziecko bez tajemnic

Jak zmniejszyć swój podatek podczas wypełniania deklaracji PIT? Doskonałym rozwiązaniem są między innymi ulgi! Jedną z najpopularniejszych ulg jest tak zwana ulga na dziecko, dzięki której można odliczyć część kwoty podatku od swojego dochodu. Co to jest ulga prorodzinna i kto może z niej skorzystać? Jeśli nie jesteś pewny, czy przysługuje Ci ulga na każde kolejne dziecko, już teraz sprawdź jej zasady.

Co to jest ulga prorodzinna?

Jedną z wielu ulg, z których może skorzystać każdy podatnik, jest ulga na dziecko. Taka ulga prorodzinna to element większego systemu ulg oraz podatkowych odliczeń, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie dochodowego podatku od fizycznych osób. Jeśli zatem chcesz odliczyć część kwoty swojego podatku od dochodu i spełniasz wymagania określone w zasadach funkcjonowania ulgi prorodzinnej, koniecznie skorzystaj z tej możliwości.

Kto zatem może skorzystać z ulgi prorodzinnej? Właściwie każdy, kto posiada dzieci. Przy czym jednak dzieci te muszą spełniać pewne wymagania. Ogólnie ulga prorodzinna nie jest w żaden sposób limitowana, jeśli chodzi o ilość dzieci. Kwota odliczenia czy zwrotu przysługuje zatem na każdą pociechę – o ile spełnia ona ustawowe wymogi. Z ulgi na dziecko może skorzystać każdy podatnik, który w danym roku podatkowym wykonywał tak zwaną rodzicielską władzę lub pełnił funkcję prawnego opiekuna, jeśli tylko dziecko z nim mieszkało. Z ulgi mogą skorzystać również osoby, które sprawowały opiekę nad dzieckiem w formie rodziny zastępczej.

Zarówno prawo, jak i wysokość odliczenia zależna jest od kilku czynników. Lista ta obejmuje przede wszystkim fakt, czy rodzic albo opiekun wychowuje jedno lub więcej dzieci, pozostaje w małżeńskim związku (lub nie) oraz jakie otrzymuje wynagrodzenie.

Ulga prorodzinna ma oczywiście pewne limity. Taka ulga na pierwsze dziecko jest limitowana przede wszystkim wartością przychodu, którą osiągną rodzic w danym roku podatkowym. Wartość ta wynosi 112 tysięcy złotych łącznie. Taka sama wartość obowiązuje w przypadku rodzica, który samotnie wychowuje swoje dziecko. Jeśli natomiast rodzice są razem, ale nie pozostają w małżeńskim związku, limit wynosi 56 000 zł. Jeśli Twoje dziecko ma nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż 26 i jednocześnie uzyskuje wynagrodzenie, fakt ten nie wpływa w żaden sposób na wyżej wspomniane limity.

Jak skorzystać z ulgi na dziecko w PIT 2023? Sprawa jest bardzo prosta. Aby skorzystać z prorodzinnej ulgi, wystarczy w deklaracji podać liczbę dzieci oraz kwotę, którą chcesz odliczyć od swojego podatku.

Jak rozliczyć PIT 2023 przez Internet?

Jak rozliczyć PIT przez Internet? Aby ułatwić cały proces rozliczania podatku, Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny program do wypełniania i wysyłania PIT online. Dzięki temu każdy podatnik może rozliczyć swój podatek, bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto rozliczenie przez Internet daje gwarancję szybkiego zwrotu podatku – z reguły do 45 dni.

Jeśli chodzi o e-pity, wypełnienie deklaracji nigdy nie było aż tak proste. Z reguły program do PIT wyświetli Ci już wstępnie przygotowany formularz. Zanim jednak go wyślesz, sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli nie, koniecznie nanieś poprawki. Pamiętaj również o tym, aby uzupełnić te dane, które nie pojawiły się na formularzu automatycznie – na przykład te dotyczące ulg. Pamiętaj, że im szybciej rozliczysz swoje podatki, tym równie szybciej otrzymasz przysługujący Ci zwrot!

Deklaracje PIT w 2023 roku trzeba wysłać najpóźniej do 2 maja z tego względu, że 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy. Jeśli nie prześlesz wypełnionego formularza w terminie, zostaną nałożone na Ciebie kary — najczęściej finansowe. Taka sytuacja czeka także te osoby, które wypełnią i wyślą PIT 2023 po 2 maja.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ulgi prorodzinnej? Ulga na dziecko bez tajemnic

Odliczenie przysługujące w ramach ulgi może zostać wykorzystane nie tylko w przypadku rodziców, ale również opiekunów prawnych dziecka, nawet jeżeli skończyło 18 lat. Trzeba tylko pamiętać o zdobyciu zaświadczenia o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Ulga przysługuje również na drugie dziecko i każde kolejne. Samodzielne dokonanie odliczenia ulgi może się jednak wydawać skomplikowane, gdy w przypadku rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim pojawia się trzecie dziecko, ale wspomniany program do rozliczania PIT rozwiązuje ten problem. Można za jego pomocą rozliczyć PIT i skorzystać z ulgi na każde dziecko i rozliczyć zyski z przychodów ewidencjonowanych. Program pomoże również osobom pobierającym rentę socjalną, jak i uwzględni składki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne. Program ma wbudowany specjalny kreator, który pozwoli wybrać wszystkie odliczenia przysługujące podatnikowi z tytułu ulgi dostępnej w danym przypadku.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.