Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wywrócona żaglówka zwróciła uwagę policji. Ruszono na pomoc

Autor: w dniu 2023-07-24

Wywrócona żaglówka zwróciła uwagę osób wypoczywających na wodach Zalewu Rybnickiego. Zobaczyli ją też mundurowi, którzy ruszyli na pomoc. 

Policjanci, którzy patrolują latem wody Zalewu Rybnickiego zobaczyli wywróconą żaglówkę. Ruszyli wtedy na pomoc mężczyźnie.

Wywrócona żaglówka i akcja na Zalewie Rybnickim

Policyjni wodniacy z rybnickiej komendy dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Nie inaczej było w niedzielę na Zalewie Rybnickim. Około 12.30 zauważono tam wywróconą żaglówkę. Mundurowi natychmiast ruszyli z pomocą mężczyźnie, który wpadł do wody. W międzyczasie do żeglarza podpłynęli turyści na rowerku wodnym. Po szybkiej akcji ratunkowej 61-latek bezpiecznie trafił na brzeg, a mundurowi wraz z komandorem klubu żeglarskiego postawili łódź i odholowali ją na brzeg.

"Przypominamy co zrobić, gdy żaglówka się wywróci. Przede wszystkim należy zachować zimną krew, nie panikować i pamiętać, że zawsze w przypadku wywrotki każdego żeglarza obowiązuje zasada: nie wolno odpływać od jednostki pływającej. W przypadku, gdy nie możemy samodzielnie postawić jachtu, należy wezwać pomoc. Jednostka pływająca, która zauważy takie zdarzenie, niezwłocznie powiadamia służby ratunkowe, dzwoniąc na telefon alarmowy 112" – czytamy w komunikacie wydanym przez rybnicką policję.

Podkreślają równocześnie i przypominają, jak ważne jest, by nie spożywać nad wodą alkoholu, co może być tragiczne w skutkach:

"Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem, gdyż często prowadzi to do tragicznych w skutkach zdarzeń. Korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe, które są indywidualnym środkiem bezpieczeństwa. Na każdej jednostce pływającej muszą znaleźć się środki ratunkowe takie, jak kamizelki ratunkowe, asekuracyjne itp., które zawsze powinny znajdować się w miejscu widocznym i dostępnym, a najlepiej, żeby osoby, które wypływają na wodę miały je już na sobie, gdyż w przeciwnym razie na nic się nie przydadzą" – podkreślają policjanci