Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Za karuzelę podatkową grozi im 10 lat więzienia

Autor: w dniu 2023-12-08

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili kolejną zorganizowaną grupę przestępczą. Działała w latach 2013-2014, a sprawcy specjalizowali się w wyłudzaniu niezależnego zwrotu podatku VAT związanego z handlem wyrobami stalowymi. Zarzuty, które usłyszeli, dotyczyły wyprania ponad 150 mln złotych oraz próba wyłudzenia co najmniej 28 mln złotych. 4 osoby usłyszały zarzuty w tej sprawie.
Metoda działania sprawców była złożona. Polegała na wystawianiu fałszywych faktur, udokumentowanych fikcyjnym obrotem towarów z przedsiębiorstwami znajdującymi się na terenie Niemiec i Bułgarii. Te fałszywe transakcje były następnie wprowadzane do księgowości firm kontrolowanych przez przestępców. Później grupa składała fałszywe deklaracje skarbowe, starając się uzyskać zwrot podatku VAT od Urzędów Skarbowych.
"Śledczy ustalili, że w czasie swojej działalności sprawcy doprowadzili lub usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do niezależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 28 milionów złotych"-czytamy na stronie Śląskiej Policji.
Dodatkowo podejrzani zostali oskarżeni o pranie pieniędzy w kwocie przekraczającej 150 milionów złotych. Dla uwiarygodnienia swoich fikcyjnych transakcji przyjmowali pieniądze na rachunki bankowe firm, które kontrolowali, oraz realizowali przelewy na rzecz kolejnych uczestników tej przestępczej "karuzeli". Cała operacja wymagała zaawansowanej organizacji i skomplikowanej struktury finansowej.
Zebrany materiał dowodowy pozwolił Prokuraturze Regionalnej w Katowicach skierować akt oskarżenia do Katowickiego Sądu Okręgowego. Dotyczy on 4 podejrzanych w wieku od 41 do 53 lat. Łącznie zarzucono im popełnienie 16 przestępstw.
Jak się okazało, jeden z podejrzanych był już wcześniej poszukiwany przez policję w innej sprawie i w związku z tym został tymczasowo aresztowany. Jak podaje Śląska Policja, 53-latek miał już do odbycia karę 3,5 roku więzienia za inne oszustwa podatkowe. Został znaleziony i zatrzymany na terenie Katowic.
Oskarżonym grozi teraz kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.