Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zabrzańskie ratusze do remontu. Podpisano umowy

Autor: w dniu 2023-07-20

Stare ratusze w nowej odsłonie. Podpisano umowy na remont tych budynków w centrum Zabrza i w dzielnicy Mikulczyce.

W 1905 roku – po połączeniu miejscowości tworzących Zabrze – został najważniejszym gminnym ratuszem. Teraz za blisko 5 milionów zyska nowe oblicze. Stary ratusz przy ulicy Karola Miarki 5 przejdzie gruntowny remont.

-Przez wiele lat gmina starała się o pozyskanie dofinansowania. Ten dach to 40 procent całego przedsięwzięcia. Będziemy go robić. Drugim problemem jest klatka schodowa, która nie spełnia warunków przeciwpożarowych. Ta klatka będzie gruntownie wyremontowana – mówi Tomasz Saternus, Dyrektor Jednostki Gospodarki Nieruchomościami w Zabrzu.

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Przeprowadzony zostanie także remont ratusza w Mikulczycach. Mają być gotowe do września przyszłego roku.

-Ratusze to musiały być budynki reprezentacyjne. Zawsze dobry architekt robił taki ratusz. Zawsze dostawał najlepszą szatę zewnętrzną – mówi Agnieszka Gerlic, Miejski Konserwator Zabytków  -To nie było miasto, tylko zbiór wielu różnych gmin. W każdej gminie był osobny ratusz. W Biskupicach, Mikulczycach, Rokitnicy – przybliża zagadnienia związane z historią miasta

Remont starego ratusza w Mikulczycach będzie przebiegał równolegle do tego na Miarki. Obydwa budynki mają być odnowione do września przyszłego roku. W Rokitnicy remont zakończy się wcześniej, bo w połowie 2024 roku.