Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zapaść polskiej oświaty. „Solidarność” apeluje do rządzących

Autor: w dniu 2023-08-30

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" informuje o pogarszającej się sytuacji w polskim szkolnictwie. Chce apelować do rządu. 
Jak podkreślają liderzy struktur "Solidarności" w oświacie, zawód nauczyciela jest jednym z najgorzej opłacanych w Polsce.

– Po lipcowej podwyżce płaca minimalna wynosi 3600 zł brutto. Nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole dostaje tylko 90 zł więcej, stawka zasadnicza nauczyciela mianowanego jest wyższa zaledwie o 290 zł. W styczniu płaca minimalna wzrośnie o blisko 650 zł brutto. Jeśli nic się nie zmieni, to w tym momencie wielu nauczycielom trzeba będzie dopłacać do pensji, aby osiągnęli ustawowe minimum – mówi Waldemar Jakubowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Związkowcy dodają, że niskie płace powodują, że szkoły borykają się z coraz większymi brakami kadrowymi. Za kształcenie młodych ludzi odpowiadają emeryci.

– Ten problem narasta od wielu lat i najbardziej jest widoczny w szkolnictwie średnim i branżowym. Dziś młodych ludzi zawodu w dużej mierze uczą emeryci. Kto przyjdzie z przemysłu do szkoły, w której zarobi wielokrotnie mniej? – pyta Lesław Ordon wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Oświatowa "Solidarność" domaga się podwyższenia nauczycielskich wynagrodzeń od września o 30 proc. i corocznej waloryzacji płac powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Zarobki nauczycieli w Polsce należą, jak informuje Solidarność, do najniższych w Unii Europejskiej. Według danych OECD z 2021 roku średnie roczne zarobki nauczycieli szkół podstawowych, średnich i przedszkoli  po około 15 latach pracy średnio rocznie wynoszą: w Niemczech 95 tys. dolarów, w Hiszpanii 56 tys. dolarów, we Włoszech 44 tys. dolarów. Na Litwie jest to 35 tys. dolarów, a mniej niż polscy nauczyciele zarabiają nauczyciele tylko w czterech krajach OECD: w tym w Czechach 28 tys. dolarów, na Węgrzech 23 tys. dolarów.