Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zarabiali na elektronice i COVID-19. Zatrzymano 15 osób

Autor: w dniu 2023-07-03

Funkcjonariusze CBŚP oraz kujawsko-pomorskiej KAS zatrzymali 15 osób, z których 14 jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, zatrzymali 15 osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Działania przeprowadzono na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację handlową i finansowo-księgową, laptopy, telefony oraz nośniki danych informatycznych, które poddawane są dokładnej analizie.

Karuzela vatowska – zarabiali m.in. na elektronice i COVID-19

Według śledczych przestępczy proceder członków grupy polegał na stworzeniu sieci fikcyjnych podmiotów gospodarczych tzw. słupów, które wystawiały niezgodne ze stanem faktyczym faktury w obrocie m.in. elektroniką czy środkami ochrony osobistej związanymi z pandemią COVID-19. W ten sposób grupa zaniżała należne podatki. Oszukano Skarbu Państwa na około 20 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na łączną kwotę około 103 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały w Pomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzuty tzw. zbrodni fakturowej oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania.