Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ze zdjęciem przodka do… Muzeum Górnośląskiego

Autor: w dniu 2023-01-19

Ze zdjęciem przodka w stroju śląskim na wystawę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! To propozycja bytomskiego muzeum, które zachęca, aby w ten właśnie sposób spędzić Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Każdy kto przyjdzie 21 i 22 stycznia do Muzeum Górnośląskiego z fotografią członków rodziny w śląskich strojach ludowych, będzie mógł zwiedzić ekspozycję "Skarby śląskiej szafy" w cenie biletu ulgowego (oferta dotyczy osób, których nie obejmuje ulga). Do zobaczenia jest kilkaset eksponatów.

Ze zdjęciem przodka do Muzeum Górnośląskiego

Wystawę "Skarby śląskiej szafy", na której zgromadzono blisko 800 eksponatów, w większości wypełniają części garderoby tradycyjnego śląskiego ludowego stroju. Ta ekspozycja przywołuje wiele wspomnień, co słychać podczas zwiedzania. Często bowiem podczas oglądania zgromadzonych artefaktów można usłyszeć takie słowa jak "moja starka, mój starzik tyż nosili takie łoblecenie". To skłoniło muzeum do organizacji akcji, podczas której będzie można wejść na wystawę z biletem ulgowym, a przepustką będzie zdjęcie przodka. Po pierwsze trzeba przejrzeć rodzinne albumy lub pudła, w których trzymamy zdjęcia, a następnie przynieść do nas tę fotografię.

– Oglądanie rodzinnych fotografii zawsze jest katalizatorem wspomnień, co niewątpliwie sprzyja podtrzymywaniu więzi rodzinnych i pielęgnowaniu pamięci o przodkach. A Dzień Babci i Dziadka jest dobrą ku temu okazją. Liczymy także na to, że na wystawie pojawią się też wielopokoleniowe rodziny, dla których wizyta na ekspozycji będzie atrakcyjną formą spędzenia święta – zachęca Iwona Mohl dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wystawa dla zwiedzających w różnym wieku

Zwiedzanie wystawy to nie tylko potężna dawka wiedzy na temat śląskiego stroju ludowego, ale także dobra zabawa. Najmłodsi w specjalnie przygotowanej dla nich przestrzeni wystawy mogą pokolorować obrazki i ułożyć puzzle z motywami odnoszącymi się do eskpozycji. Jeszcze ciekawsze jest to, że goście mają możliwość ubrania jakli, kabotka, kiecki, fortucha, merynki, purpurki czy czepca budy. Dla mężczyzn przygotowano bruclik, kamzelę, czy bizoki. Całość męskiego stroju dopełnia kapelusz kania.

Szafa pełna strojów regionalnych

Repliki strojów przygotowane z myślą o zwiedzających, szczelnie wypełnia szafa w wydzielonej części wystawy. W tym miejscu siedząc wygodnie na kanapie można obejrzeć filmy edukacyjne poświęcone m.in. galandzie- nakryciu głowy panny młodej, śląskiemu strojowi codziennemu oraz tradycyjnym ubraniom zakładanym do ślubu. Warto także w niedzielę 22 stycznia wybrać się na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji, podczas którego będzie można poznać różnice i podobieństwa odświętnego i codziennego stroju rozbarskiego. Kuratorka Anna Grabińska – Szczęśniak zaprasza na godzinę 14.00.

Wystawę "Skarby śląskiej szafy" można oglądać w sobotę 21 stycznia i niedzielę 22 stycznia 2023 roku. Bytomska placówka czynna jest w sobotę w godzinach od 12.00 do 16.00 i w niedzielę od 12.00 do 17.00. Sprzedaż biletów na wystawy kończy się pół godziny przed ich zamknięciem.

Źródło: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.