Zielone wyspy w Tarnowskich Górach?
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-08-31
Czy Tarnowskie Góry mogą być nazwane zielonym miastem? Najwidoczniej roślin jest zbyt mało, ale to ma się zmienić. W jaki sposób? Będą mogli o tym zdecydować mieszkańcy.
Działania na rzecz zazieleniania Tarnowskich Gór mają przypominać nieco akupunkturę. Drobne "ukłucia" pobudzą do życia i wzmocnią energię… przestrzeni miasta. Tam, gdzie dziś są ściany, chodniki czy drogi, powstaną zielone wyspy.
Zielone wyspy w mieście? Akupunktura? O co w tym chodzi?
Jakie miejsca mają się zazielenić? Wspólnie z fachowcami 10 takich punktów wybiorą mieszkańcy, a zagadnienie zielonej akupunktury przybliżają urzędnicy.
– To określenie na tworzenie i porządkowanie małych przestrzeni z zielenią w mieście. Mogą to być alejki między budynkami, małe opuszczone działki, pasy przy drodze, elewacje, dachy – mówi na temat zielonej akupunktury Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w tarnogórskim Urzędzie Miejskim.
W akcji chodzi zarówno o zazielenienie miejsc, gdzie nie ma dziś roślin, jak i dosadzanie kolejnych. Na zmienionej przestrzeni będą mogły się też znaleźć strefy wypoczynku (np. na fragmentach ulic wyłączonych z ruchu), zielone ściany, wiaty przystankowe, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe czy zielone podwórka.
Co już się zdarzyło? Co będzie?
Na początku lipca fachowcy od architektury krajobrazu, którzy opracują na zlecenie Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach koncepcję zielonych wysp, objechali na rowerach całe miasto. Szukali miejsc, gdzie możliwe byłoby urządzenie zielonych punktów.
– Znaleźliśmy ich wiele. Teraz pora na wskazania mieszkańców – mówią przedstawiciele firmy Arbre Architektura Krajobrazu.
Miejsca dla zielonej akupunktury można proponować do 8 września. Potem eksperci sprawdzą, czy zgłoszone przestrzenie spełniają wybrane kryteria:
- ich powierzchnia nie powinna przekraczać 0,2 ha,
- teren należy do miasta Tarnowskie Góry (mapa własności dostępna jest na stronie UM),
- miejsce wymaga rewitalizacji.
Ankieta w wersji elektronicznej znajduje się na stronie internetowej UM (tarnowskiegory.pl), w wersji papierowej – przy wejściach w budynkach Urzędu Miejskiego.
Po wakacjach w planie są klasyczne, oparte na spotkaniach, konsultacje w tej sprawie. Kiedy miejsca do zazieleniania zostaną już wybrane, miasto pozyska fundusze i zrealizuje projekty.
Tarnowskie Góry walczą ze zmianami klimatu
Miejska Zielona Akupunktura to kolejny z projektów, które mają przeciwdziałać, jak informuje tarnogórski urząd, skutkom zmian klimatycznych. Poniżej niektóre z nich:
- Zakończył się kolejny nabór wniosków na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców.
- Kolejne miejskie budynki od wielu lat przechodzą termomodernizację (w tym 11 miejskich szkół i 3 miejskie przedszkola).
- W tym roku wprowadzono "Standardy ochrony zieleni w procesie inwestycji".
- W ciągu 8 lat (do 2022 roku) w mieście posadzono niemal 24 tys. drzew, niemal 6 tys. krzewów, kilka tysięcy bylin i traw ozdobnych.
- Zrealizowano projekt ochrony muraw galmanowych na hałdzie popłuczkowej "BioGalmany" (wraz z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego, Jaworznem, Bolesławiem).
- Ochroną prawną objęto Park Miejski.
- Trzykrotnie powiększono rezerwat Segiet, a wkrótce rozpocznie się proces tworzenia kolejnego rezerwatu w Tarnowskich Górach.
- Kończy się budowa prawie 30 km dróg rowerowych i centrum przesiadkowego.