Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zielone wyspy w Tarnowskich Górach?

Autor: w dniu 2023-08-31

Czy Tarnowskie Góry mogą być nazwane zielonym miastem? Najwidoczniej roślin jest zbyt mało, ale to ma się zmienić. W jaki sposób? Będą mogli o tym zdecydować mieszkańcy. 

Działania na rzecz zazieleniania Tarnowskich Gór mają przypominać nieco akupunkturę. Drobne "ukłucia" pobudzą do życia i wzmocnią energię… przestrzeni miasta. Tam, gdzie dziś są ściany, chodniki czy drogi, powstaną zielone wyspy.

Zielone wyspy w mieście? Akupunktura? O co w tym chodzi?

Jakie miejsca mają się zazielenić? Wspólnie z fachowcami 10 takich punktów wybiorą mieszkańcy, a zagadnienie zielonej akupunktury przybliżają urzędnicy.

– To określenie na tworzenie i porządkowanie małych przestrzeni z zielenią w mieście. Mogą to być alejki między budynkami, małe opuszczone działki, pasy przy drodze, elewacje, dachy – mówi na temat zielonej akupunktury Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w tarnogórskim Urzędzie Miejskim.

W akcji chodzi zarówno o zazielenienie miejsc, gdzie nie ma dziś roślin, jak i dosadzanie kolejnych. Na zmienionej przestrzeni będą mogły się też znaleźć strefy wypoczynku (np. na fragmentach ulic wyłączonych z ruchu), zielone ściany, wiaty przystankowe, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe czy zielone podwórka.

Co już się zdarzyło? Co będzie?

Na początku lipca fachowcy od architektury krajobrazu, którzy opracują na zlecenie Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach koncepcję zielonych wysp, objechali na rowerach całe miasto. Szukali miejsc, gdzie możliwe byłoby urządzenie zielonych punktów.

– Znaleźliśmy ich wiele. Teraz pora na wskazania mieszkańców – mówią przedstawiciele firmy Arbre Architektura Krajobrazu.

Miejsca dla zielonej akupunktury można proponować do 8 września. Potem eksperci sprawdzą, czy zgłoszone przestrzenie spełniają wybrane kryteria:

 • ich powierzchnia nie powinna przekraczać 0,2 ha,
 • teren należy do miasta Tarnowskie Góry (mapa własności dostępna jest na stronie UM),
 • miejsce wymaga rewitalizacji.

Ankieta w wersji elektronicznej znajduje się na stronie internetowej UM (tarnowskiegory.pl), w wersji papierowej – przy wejściach w budynkach Urzędu Miejskiego.

Po wakacjach w planie są klasyczne, oparte na spotkaniach, konsultacje w tej sprawie. Kiedy miejsca do zazieleniania zostaną już wybrane, miasto pozyska fundusze i zrealizuje projekty.

Tarnowskie Góry walczą ze zmianami klimatu

Miejska Zielona Akupunktura to kolejny z projektów, które mają przeciwdziałać, jak informuje tarnogórski urząd, skutkom zmian klimatycznych. Poniżej niektóre z nich:

 • Zakończył się kolejny nabór wniosków na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców.
 • Kolejne miejskie budynki od wielu lat przechodzą termomodernizację (w tym 11 miejskich szkół i 3 miejskie przedszkola).
 • W tym roku wprowadzono "Standardy ochrony zieleni w procesie inwestycji".
 • W ciągu 8 lat (do 2022 roku) w mieście posadzono niemal 24 tys. drzew, niemal 6 tys. krzewów, kilka tysięcy bylin i traw ozdobnych.
 • Zrealizowano projekt ochrony muraw galmanowych na hałdzie popłuczkowej "BioGalmany" (wraz z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego, Jaworznem, Bolesławiem).
 • Ochroną prawną objęto Park Miejski.
 • Trzykrotnie powiększono rezerwat Segiet, a wkrótce rozpocznie się proces tworzenia kolejnego rezerwatu w Tarnowskich Górach.
 • Kończy się budowa prawie 30 km dróg rowerowych i centrum przesiadkowego.