Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Zlot zabytkowych autobusów w Katowicach już w ten weekend

Autor: w dniu 2023-07-13

Pasjonaci motoryzacji, którzy na co dzień zajmują się historią transportu publicznego w Polsce zapraszają na podróż w przeszłość. 
Przybliżają historię transportu publicznego, utrzymują zabytkowy tabor i przybliżają młodszemu pokoleniu pojazdy, które dawno – wydawałoby się – odeszły w niepamięć. Nic bardziej mylnego. Będzie można przekonać się o tym już niebawem podczas wydarzenia organizowanego na lotnisku Muchowiec.

Zlot zabytkowych autobusów z okazji rocznicy

Z okazji 50. rocznicy dostarczenia do Polski pierwszego Ikarusa legendarnej serii 200, pasjonaci motoryzacji postanowili, wspólnie z Zarządem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Zarządem Transportu Metropolitalnego w Katowicach, zorganizować 16 lipca wydarzenie pn. "Zlot zabytkowych autobusów w Katowicach – 50 lat autobusów Ikarus na Śląsku".

Zlot zabytkowych autobusów – co w programie?

W programie wydarzenia, które odbędzie się w niedzielę, 16 lipca 2023 roku na katowickim lotnisku Muchowiec przewidziano m.in. wystawę zabytkowych autobusów (25 pojazdów retro z całego kraju), specjalną linię obsługiwaną Ikarusami z centrum Katowic, a także uroczystą paradę.
Organizatorzy liczą na to, że wydarzenie stanie się dobrą formą promocji transportu publicznego. Podkreślają, że podobne zloty odbywają się m. in. w Warszawie oraz w wielu zagranicznych miastach i wielokrotnie przyciągają wiele osób zaciekawionych taką motoryzacyjną podróżą w przeszłość.

Historia Ikarusa rozpoczęła się na Śląsku

Na uwagę zasługuje również fakt, że to właśnie na Śląsku 50 lat temu rozpoczęła się historia legendarnych Ikarusów serii 200  w Polsce, które przez kilkadziesiąt lat stanowiły podstawowy tabor miejski naszego regionu oraz kraju i to właśnie w samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 50 lat później będziemy mogli świętować tę wyjątkową rocznicę. Początek wydarzenia przewidziany jest, jak wspomniano, 16 lipca na godzinę 11:00, zaś wyjazd z terenu Lotniska Muchowiec autobusów biorących udział w rocznicy na uroczystą paradę o godzinie 12:00. Po powrocie pojazdów na Lotnisko Muchowiec około godziny 13:00 rozpocznie się piknik rodzinny z możliwością zwiedzania zgromadzonych pojazdów, który potrwa do godziny 19:00. Szczegóły wydarzenia na plakacie:

Będzie można przejechać się Ikarusem

Przez cały dzień na trasie Katowice Mickiewicza – Katowice os. Paderewskiego Trzy Stawy będzie kursowała również linia specjalna obsługiwana autobusami zabytkowymi Ikarus (pierwsza taka w naszym regionie od czasu zjazdu tych autobusów z linii w 2016 roku).