Ubezpieczenie mieszkania – polisa na wszelki wypadek
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-07-13
Nie ma znaczenia, czy kupujesz nieruchomość na własny użytek czy na wynajem. Ubezpieczenie mieszkania lub domu to absolutny must have.
Bez niego ewentualne straty wynikające ze zdarzeń losowych czy kradzieży trzeba pokryć z własnej kieszeni. Skoro wiemy już, dlaczego to ważne, pora przejść do konkretu. Odpowiedź na pytanie, jakie ubezpieczenie domu czy mieszkania wybrać, wcale nie jest jednak prosta, a mnogość opcji dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru. Wyjaśniamy, czym sugerować się podczas wyboru polisy, jakie kwestie są kluczowe, co trzeba, a co możemy zawrzeć w polisie.
1. Ubezpieczenie mieszkania i domu – dlaczego warto je mieć?
2. Ubezpieczenie mieszkania – zakres podstawowy i rozszerzony
3. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Cena i suma ubezpieczenia
Co ważne, oprócz klasycznej formy wykupienia polisy można także wybrać ubezpieczenie mieszkania online, podczas którego wprowadza się kluczowe dane do specjalnego formularza. W internecie można także porównać oferty, na przykład na stronie www.UbezpieczenieMieszkania.pl.
Ubezpieczenie mieszkania i domu – dlaczego warto je mieć?
Ubezpieczenie nieruchomości przeważnie nie jest obowiązkowe, niewątpliwie jednak niesie z sobą sporą wartość. Będzie stanowić rezerwę bezpieczeństwa w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń niosących ze sobą szkody. Pamiętajmy, że nawet najnowocześniejsze urządzenia AGD mogą ulec awarii, a każde zabezpieczenie antywłamaniowe mogą pokonać złodzieje. Włamanie, zalanie, pożar – nikt tego nie planuje i nie przewiduje, natomiast dobrze jest zapewnić sobie ochronę na wypadek takiej sytuacji.
Trzeba jednak wiedzieć, że ochrona wynikająca z ubezpieczenia nieruchomości zadziała tylko w obszarze, który wynika z zakresu ochrony oraz z zapisów widniejących w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto mieć tego świadomość i dostosować parametry polisy do własnych potrzeb.
Istnieją także okoliczności, w których ubezpieczenie mieszkania staje się obowiązkowe. Mamy tu na myśli ubezpieczenie domu i mieszkania wykupione przy okazji kredytu. Jeśli zakup nieruchomości jest kredytowany przez bank, wówczas instytucja finansowa wymaga, by zostało wykupione ubezpieczenie murów i elementów stałych od ognia i innych zdarzeń losowych. Pozostałe elementy polisy są fakultatywne.
Ubezpieczenie mieszkania – zakres podstawowy i rozszerzony
Już w powyższym tekście zasygnalizowaliśmy, że każde ubezpieczenie mieszkaniowe ma swoją podstawową formę, którą można rozszerzyć i dostosować do potrzeb poprzez wykupienie rozszerzeń. Co obejmuje wykupione ubezpieczenie nieruchomości? Podstawowa polisa zazwyczaj chroni samą nieruchomość, czyli mury oraz ewentualnie elementy stałe, takie jak meble, sprzęt AGD wbudowany, instalacje, tapety, parkiet.
Katalog ryzyk jest bardzo szeroki. Im niższa kwota ubezpieczenia domu lub mieszkania, tym bardziej ograniczony ten zakres. W najdroższych polisach zdarzeń może być nawet kilkadziesiąt. Obejmują one szkody wyrządzone przez zdarzenia takie jak:
- pożar, dym i sadza,
- porywisty wiatr lub huragan,
- zalanie lub zaleganie śniegu,
- gradobicie,
- trzęsienie ziemi lub osunięcie ziemi,
- pęknięcia mrozowe,
- przesiąkanie wód gruntowych.
To tylko kilka przykładów. Teoretycznie: im więcej ryzyk zapisanych w polisie, tym lepiej. Musimy mieć jednak świadomość, że cena rośnie wraz z zakresem, który obejmuje ubezpieczenie mieszkania, dlatego najczęściej właściciele mieszkania decydują się na zdarzenia najbardziej prawdopodobne, na przykład sytuacje dotyczące pożaru czy zalania mieszkania. Taka polisa może uwzględniać także ubezpieczenie ruchomości domowych do określonej kwoty. Ochroną powinny zostać objęte ruchomości domowe (majątek) i ewentualne nakłady inwestycyjne (koszty przeprowadzonych remontów).
Dodatkowo ubezpieczenie mieszkania często rozszerza się o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, dzięki którym można uzyskać środki w razie wypadku.
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Cena i suma ubezpieczenia
Ubezpieczenia mieszkania lub domu oferowane przez różnych ubezpieczycieli z reguły są do siebie podobne, ale nigdy identyczne. Różnice w cenie wynikają między innymi z:
- liczby ryzyk podstawowych oraz wybranych rozszerzeń,
- limitów sumy ubezpieczenia,
- wyłączeń odpowiedzialności,
- definicji zdarzeń,
- formuły (wybór między ubezpieczeniem od ryzyk nazwanych a ubezpieczeniem od ryzyk wszystkich).
Duże znaczenie ma także sama specyfika nieruchomości i ryzyko wystąpienia określonych zdarzeń. Wiemy na przykład, że w przypadku ubezpieczenia mieszkania na parterze czy pierwszym piętrze, trzeba szczególnie zatroszczyć się o ryzyko powodzi lub zalania, zaś przy piętrze ostatnim kluczową rolę odgrywają szkody związane z naruszeniem konstrukcji dachu.
Ile kosztuje ubezpieczenie? W tym przypadku kluczową rolę odgrywają wartość nieruchomości i związana z nią suma ubezpieczenia, a także wspomniany już zakres ochrony. Im droższa nieruchomość i im więcej ryzyk wybraliśmy, tym wyższą składkę trzeba uiścić. Oznacza to, że nie zawsze tańsze ubezpieczenie jest lepsze. Z drugiej strony nie ma również sensu przepłacać za całkowicie abstrakcyjne ryzyka.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.