Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Złota Gwiazdka PZPN dla Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom

Autor: w dniu 2023-12-27

Złota Gwiazdka PZPN trafiła do Polonii Bytom. Prestiżowy tytuł, będący gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia, otrzymała Akademia Piłkarska.

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich jest projektem skierowanym do instytucji szkolących młodych piłkarzy. Jego głównym celem jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja profesjonalizmu szkółek. Przyznanie oddziałowi szkółki piłkarskiej certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

– Osiągnęliśmy założony kilka lat temu cel. To ogromny sukces trenerów i całego pionu sportowego. Piłka nożna w Polonii umacnia swój fundament, którym jest szkolenie młodzieży. Nasz autorski system szkolenia jest bardzo wysoko oceniany przez fachowców. Śmiało mogę powiedzieć, że jestem dumny z tego wyróżnienia.  To ogromy sukces i ukoronowanie ogromu pracy wielu moich współpracowników. Lepszego prezentu na Święta Akademia Młodych Piłkarzy nie mogła otrzymaćmówi Sławomir Kamiński, prezes zarządu spółki Bytomski Sport Polonia Bytom.

Złota Gwiazdka PZPN w dowód uznania

Akademia Piłkarska Polonii Bytom bierze udział w programie Certyfikacji Szkółek od początku jego istnienia, czyli od 2019 roku. Do tej pory, bytomska akademia mogła się pochwalić statusem srebrnej gwiazdki.

– Gdy 4 lata temu rozpoczynaliśmy naszą współpracę z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej w ramach programu Certyfikacji wiedzieliśmy, że pod kątem sportowym jesteśmy przygotowani na walkę o złotą gwiazdkę, jednak zdawaliśmy sobie sprawę, że nadal posiadamy wiele deficytów, jak chociażby infrastruktura sportowa. Stąd też podchodziliśmy realnie do swojej pozycji na rynku akademii piłkarskich w naszym krajuprzyznaje Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy sekcji piłkarskiej.

W 2023 roku sytuacja w zakresie infrastruktury znacząco się zmieniła. Młodzi zawodnicy od września cieszą się nowoczesnym obiektem szkoleniowym przy ul. Piłkarskiej 8 w Bytomiu. Kompleks składa się z nowoczesnego budynku klubowego wraz z pełnowymiarowym boiskiem, co istotnie wpłynęło na warunki socjalne i sportowe młodych piłkarzy.

– Na uzyskanie złotej gwiazdki olbrzymi wpływ miała zrealizowana inwestycja i nowy dom, jaki od niedawna posiadamy, ale to niejedyne wymogi, które musieliśmy spełnić. Jako kadra szkoleniowa w całym okresie objętym certyfikacją uczyliśmy się zasad ustalonych przez związek, nasza kadra szkoleniowa rozwijała swoje kompetencje i przygotowywała się do wskoczenia na wyższy poziom oznaczony kolorem złotym – mówi Daniel Sroka, koordynator akademii.  – Do przyszłorocznego cyklu programu Certyfikacji Szkółek PZPN przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Nieustannie podnosiliśmy standardy sportowe i organizacyjne w Akademii Piłkarskiej, pracowaliśmy nad ewaluacją Autorskiego Programu Szkolenia naszej Akademii – wtóruje Tomasz Stefankiewicz.

Bezpieczeństwo i jakość szkolenia

Bytomska akademia od kilku lat pracuje na podstawie własnego, autorskiego systemu szkolenia. Jego autorem jest współpracujący do niedawna z akademią trener Leszek Legut. Na przestrzeni ostatnich lat w pracach edytorskich dokumentu swój udział mieli także członkowie kadry szkoleniowej, w tym trenerzy: Daniel Sroka, Aleksander Mużyłowski i Jakub Kubica.

– Program certyfikacji gwarantuje jakość pracy i bezpieczeństwo, ponieważ każdy z trenerów musi planować swoją pracę z dużym wyprzedzeniem, a zawodnik zostaje dopuszczony do zajęć na podstawie ważnych i szczegółowych badań. Wymaga ona przewidywania, bieżącego uzupełniania mezocykli oraz doskonalenia własnych kompetencji, co przekłada się na jakość szkolenia młodych zawodników – mówi Aleksander Mużyłowski, trener współpracujący z kilkoma rocznikami.

Fundusze gwarantujące rozwój

Dla spółki Bytomski Sport Polonia Bytom prowadzącej Akademię, Złota Gwiazdka jest równoznaczna ze sporym dofinansowaniem, pochodzącym z Ministerstwa Sportu i Turystyki, przeznaczanym na rozwój sportu dzieci i młodzieży.

– To znaczące dla Spółki środki finansowe, które możemy przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu sportowego, organizację meczów i turniejów, podwyższenie kwalifikacji trenerów, a tym samym podwyższanie jakości szkolenia dzieci i młodzieży, które jest jednym z priorytetów działalności spółki – ocenia Dorota Borecka-Leszczuk, dyrektor zarządzająca w spółce Bytomski Sport Polonia Bytom.

Akademia Piłkarska Polonii Bytom to jedyna certyfikowana akademia w Bytomiu. Certyfikat Złotej Gwiazdki, to najwyższa możliwa kategoria odznaczenia przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Źródło i zdjęcie: BS Polonia Bytom