Znalazł pokaźną kwotę. Zguba wróciła do właścicielki

Autor: w dniu 2023-09-25

Idziesz chodnikiem i znajdujesz torebkę, a w niej duża suma. Co robisz? Pewien mężczyzna nie miał wątpliwości, jak należy postąpić. Policjanci przypominają, co robić w takiej sytuacji.

Godną naśladowania postawą wykazał się mieszkaniec Zabrza. Mężczyzna znalazła torebkę z pokaźną kwotą pieniędzy i zaniósł ją na pobliski komisariat. Zguba nienaruszona trafiła do właścicielki.

Torebka z pieniędzmi w środku wróciła tam, gdzie jej miejsce

W niedzielę około godziny 10.00 zgłosił się na Komisariat IV Policji w Zabrzu mężczyzna, który oznajmił policjantom, że znalazł torebkę, w której jest sporo gotówki oraz inne rzeczy. Powiedział, że torebka leżała przy chodniku na ulicy Tarnopolskiej – niedaleko komisariatu.

Policjanci przejęli zgubę i okazało się, że w środku było ponad 20 tysięcy złotych, choć nie tylko. Był też telefon. To właśnie on stał się, oprócz uczciwego znalazcy, dobrym narzędziem do odnalezienia zagubionego przedmiotu. 41-letnia właścicielka zguby zadzwoniła na swój numer, co pomogło jej szybko odzyskać zgubiony przedmiot. Mieszkanka Zabrza szybko zjawiła się na komisariacie i z nieskrywaną ulgą odebrała swoją własność.

Zachowanie zabrzanina zasługuje na uznania i pochwałę. Jednoczenie przypominamy, gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela – informuje mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji

O czym warto pamiętać, gdy odnajdziemy przedmiot, który mógł zostać przez kogoś zgubiony? Regulują to stosowne przepisy. Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:

art.4.1.  Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

art. 5. 1.  Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).

art.21.1. W przypadku znalezienia pieniędzy, właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.

Nie wszyscy podchodzą do sprawy podobnie jak opisywany w artykule mieszkaniec Zabrza. Podchodzą do sprawy nieuczciwie, kierując się powiedzeniem "znalezione nie kradzione". Okazuje się, że na zawiadomienie służb o odnalezieniu rzeczy mamy dwa tygodnie, potem narażamy się na to, że popełnimy wykroczenie bądź przestępstwo, polegające na przywłaszczeniu. Czym ono jest?

Artykuł 284 kodeksu karnego – Przywłaszczenie

§  1.  Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2.  Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3.  W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4.  Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.