Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Znamy cennik Egzotarium. Kiedy rusza sprzedaż biletów?

Autor: w dniu 2023-11-22

Na to otwarcie czeka całe miasto i niemalże cały region. Już 2 grudnia o godzinie 9.00 otwarte zostanie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium. Bilety dzięki Sosnowieckiej Karcie Miejskiej kosztują już od 17 zł, a z kartą dla rodzin wielodzietnych nawet poniżej 10 zł za osobę.

Historia sosnowieckiego Egzotarium sięga czasów przedwojennych. Ówczesne władze miejskie wyszły z inicjatywą założenia na terenie Starego Sosnowca parku o powierzchni 4,8 ha "zgodnego z trendami modernistycznymi".

Po wojnie przyszedł czas na zmiany, a park podzielono na części. Jedna z nich była przeznaczona na ogród dendrologiczny i obsadzona różnymi gatunkami drzew i krzewów. Na obszarze przylegającym do ul. Piłsudskiego zlokalizowano Palmiarnię i Akwarium, a więc dzisiejsze Egzotarium.

Wiadomo, kiedy zostanie otwarte Egzotarium w Sosnowcu

Otwarcie obiektu nastąpiło w 1956 roku, a w 1961 roku w prawej części parku ustawiono fontannę z rzeźbą przedstawiającą troje dzieci. W samym Egzotarium zlokalizowano drugą rzeźbę klęczącej dziewczynki, a jak wieść niesie, była to córka autora rzeźby Stefana Chorembalskiego, Zofię.

Nowe egzotarium oczekiwaną inwestycją. Kiedy rusza sprzedaż biletów?

Choć obiekt był ikoną miasta, przez wiele lat nie był modernizowany. To zmieniło się kilka lat temu. Najpierw ruszyła przebudowa pobliskiego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym i mieści wiele niespotykanych gatunków roślin i zwierząt. W 2019 roku ogłoszono za to przetarg na przebudowę samego Egzotarium, a stary budynek zrównano z ziemią rok później.

– Muszę przyznać, że chyba na żadną inwestycję nie czekałem z takimi wypiekami. Egzotarium, a właściwie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, robi naprawdę duże wrażenie. To już zupełnie inne miejsce i już teraz jestem z niego dumny. Myślę, że sosnowiczanie też będą – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oficjalne otwarcie nastąpi już 2 grudnia, ale bilety będzie można kupić wcześniej. Sprzedaż startuje 27 listopada na stronie internetowej www.cee-egzotarium.sosnowiec.pl, a stacjonarnie 1 grudnia, od godziny 13.

Cennik budzi mieszane uczucia

Ile będą kosztowały wejściówki? – Przede wszystkim zależy nam na uhonorowaniu mieszkańców Sosnowca. Te obiekty powstają dla nich i dzięki nim. Wiemy, że Egzotarium ma miejsce w ich sercach, dlatego każdy, kto posiada Sosnowiecką Kartę Miejską, zapłaci dużo mniej. Generalnie zachęcamy do zakupu online, który także będzie tańszy – mówi Marlena Siwiec, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych ds. funkcjonowania CEE Egzotarium.

Podstawowy bilet, zakupiony w kasie stacjonarnej, będzie kosztował 39 zł, a kupiony online 37 zł. Ulgowy to odpowiednio 29 i 27 zł. Dużo niższe będą ceny dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej. Tutaj bilet normalny będzie kosztował odpowiednio 27 i 25 zł, a ulgowy 19 i 17 zł.

Będzie także możliwość zakupu Biletu Rodzinnego (dla rodziców z maksymalnie dwójką dzieci). Jego cena to 97 zł stacjonarnie i 95 zł online. Dla posiadaczy SKM cena będzie dużo niższa – 65 zł i 63 zł. Honorowane będą także karty Nowego Mieszkańca, Dużej Rodziny czy też Miej Więcej, przy której cena bilety spada nawet poniżej 10 zł. Istnieje także możliwość wykupu karnetu, a grupy zorganizowane z sosnowieckich placówek oświatowych również będą płaciły mniej niż uczniowie spoza miasta.

Jak wysokość cen oceniają potencjalni goście? Opinie, jak zwykle w takich sytuacjach, są podzielone. Dla jednych ceny akceptowalne, dla innych – zbyt wygórowane:

"Ceny wzięte z kosmosu" – pisze Agnieszka pod postem zamieszczonym w sieci przez Ogród Botaniczno-Zoologiczny CEE Egzotarium Sosnowiec  (Centrum Edukacji Ekologicznej), "Prawie 100% przebitki względem całego zoo w Chorzowie? xd" – pisze Miłosz. "A ceny normalne, w porównaniu z podobnymi obiektami wcale nie są wygórowane, zwłaszcza dla mieszkańców. Nie rozumiem tego hejtu, to nie jest stara szklarnia, jak wcześniej, tylko obiekt na światowym poziomie." – twierdzi Patrycja.

Wielkie otwarcie już 2 grudnia. Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie czynne od godziny 9.00 do 19.00 (kasa do godz. 18.00), a jego integralną częścią jest niezwykły i jedyny taki ogród botaniczny.