Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Trwają ostatnie przygotowania do XVI Metropolitalnego Święta Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl "Rodzina – forum dialogu". Tegoroczne obchody rozpoczną się w niedzielę – 21 maja, a zakończą 4 czerwca.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

– W tym roku pragniemy spojrzeć na rodzinę jako forum dialogu. To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, dochodzi do wymiany doświadczeń, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i bliźniego  – czytamy w Liście Intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w niedzielę, 21 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

W czasie koncertu inaugurującego Metropolitalne Święto Rodziny uczestnicy usłyszą premierowe wykonanie koncertu "Ludzie Ptaki" w kompozycji Michała Jurkiewicza z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, Sienna Gospel Choir oraz zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Mądzielewski, Tomasz Bielecki, Paweł Grzesiuk, Dobrosław Jabłoński, Kamil Barański. Gwiazdami koncertu będą: Mateusz Krautwurst, Izabela Szafrańska, Basia Giewont, Michał Grobelny, Diana Ciecierska oraz Natalia Ciecierska.

Tego samego dnia, o godz. 14.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych kościołach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 11.15 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów.

Organizatorzy XVI MŚR zapraszają na nią 28 maja o godz. 10.30 (ul. Księdza Jana Ficka 7). 4 czerwca, o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy XVI Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (Plac Sejmu Śląskiego 2).

Szczegółowe informacje dotyczące 16. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej http://www.swieto-rodziny.pl, a także na plakacie poniżej:

Fot: Pixabay