Teraz gramy:

Title

Artist
Background

ZPEC zakończyło dużą inwestycję. Więcej osób skorzysta z ciepła systemowego

Autor: w dniu 2023-10-19

Jeszcze więcej osób korzysta w Zabrzu z ciepła systemowego. To dzięki zakończonej, dużej inwestycji przeprowadzonej przez Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jak ważne było to zadanie i ile kosztowało?

40 milionów złotych, dziewięć kilometrów rur i dwie kolejne dzielnice Zabrza podłączone do nitki. Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakończyło potężną inwestycję, dzięki której mieszkańcy dzielnic Helenka i Rokitnica zyskają ekologiczne ciepło systemowe.

-To największa inwestycja w historii naszej firmy. To nowa inwestycja, największa w historii spółki. Inwestycja bardzo trudna, ale skończyliśmy trzy tygodnie przed czasem – mówi prezes ZPEC Lesław Złotorowicz.

Zlikwidowano ponadto dwie kotłownie węglowe. Nowa inwestycja pozwoli podłączyć do nitki szesnaście tysięcy użytkowników.

-Mieszkańcy świadomie podchodzą do problemów ekologicznych. Nie chcemy widzieć, czym oddychamy. Nikt nie chce wynosić popiołu, nikt nie chce nosić węgla. Może to kosztuje trochę drożej, ale jest zdecydowanie bardziej zdrowe, komfortowe i ekologiczne  – zaznacza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka- Szulik.

Budowa nowej sieci trwała cztery lata, ale – jak zapewnia prezes ZPEC-u – na tym nie koniec. W planach jest budowa nowej magistrali odciążającej do Biskupic i dalej w kierunku Zaborza i Grzybowic.

Znaczenie dla mieszkańców i władz Zabrza to jedno, ale okazuje się, że rozwiązania wdrożone w Zabrzu są wyjątkowe w skali kraju.

-Zabrze jest teraz jednym z nielicznych miast w kraju, w których energetyka cieplna jest zero-emisyjna. To bezsprzeczny sukces – zaznacza wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego, Bogusław Regulski.