Teraz gramy:

Title

Artist
Background

ZTM zamawia solarne automaty biletowe

Autor: w dniu 2023-03-16

Zarząd Transportu Metropolitalnego niemal podwoi liczbę automatów biletowych. Nowo zamawiane urządzania będą umożliwiać pasażerom m.in. zakup wszystkich biletów papierowych i elektronicznych, zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, czy też zapoznanie się z taryfą. 

ZTM ogłosił wczoraj przetarg na "Elektroniczne systemy sprzedaży biletów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Pod nazwą tego zamówienia kryją się 132 solarne automaty biletowe.

– Finalizując ten projekt, podwoimy liczbę automatów biletowych. To rozwiązanie dobre pod wieloma względami – mówi Klaudia Matuszna, zastępca rzecznika prasowego ZTM.

Jakie zalety ma opisywane rozwiązanie? W pierwszej kolejności chodzi o dostępność, bo automaty pozwolą zakupić bilety 7 dni w tygodniu – przez całą dobę. Dodatkowo urządzenia zasilane przez energię słoneczną obniżają koszty związane z utrzymaniem przyłącza elektrycznego. Co jeszcze?

Po trzecie – elastyczność, tzn. ewentualna relokacja urządzenia nie będzie stanowić większej trudności. Po czwarte urządzenia będą przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych, miejsce odbioru biletów, znajdować się będą na wysokości pomiędzy 70 a 120 cm. To ważne m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co istotne z automatów swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy, ponieważ zaimplementowany zostanie język angielski, niemiecki i ukraiński – wymienia Klaudia Matuszna.

Nowo zamawiane automaty solarne będą miały zdecydowanie więcej funkcjonalności niż ich wcześniej instalowane wersje. W przypadku tych urządzeń będzie można w nich kupić wszystkie bilety papierowe i elektroniczne oraz będzie można zapłacić za nie zarówno kartą płatniczą i BLIK, jak i monetami. Ponadto urządzenia będą umożliwiać m.in. zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, zapoznanie się z taryfą, czy też sprawdzenie swoich danych w systemie. Wśród wszystkich zalet nowych urządzeń warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: ekologia.

– Automaty solarne będą wykorzystywać wyłącznie "czystą energię" pozyskaną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na daszku. Dzięki wbudowanym akumulatorom/bateriom, będą działać również w niesłoneczne dni i w nocy – dodaje Matuszna.  

Termin i dokładna lokalizacja automatów nie są jeszcze znane 

ZTM nie wskazuje potencjalnych terminów oddania do użytku nowych urządzeń. Będzie to uzależnione od dnia rozstrzygnięcia postępowania przetargowego oraz podpisania umowy z wykonawcą. Jeśli chodzi o lokalizacje automatów to wiadomo, że będą brane pod uwagę dwa kryteria – będą to miejsca, gdzie ruch pasażerów jest największy, a dostępność biletów niska. Szacunkowa wartość zamówienia, uwzględniające m.in. dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń, ich integrację z systemem informatycznym oraz 10-letnie utrzymanie, to ok. 16 mln zł brutto.

Na obszarze GZM znajduje się obecnie 135 automatów biletowych sprzedających bilety na komunikację miejską ZTM. Ich lokalizacje są wskazane na stronie internetowej w zakładce "Kup bilet lub ŚKUP". Po sfinalizowaniu projektu liczba urządzeń zostanie niemal podwojona – wzrośnie do 267.