Teraz gramy:

Title

Artist
Background

30-lecie Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich. Odbyła się premiera książki

Autor: w dniu 2023-10-20

Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich był miejscem, gdzie odbyła się premiera książki dotyczącej Izby Regionalnej działającej przy piekarskiej bibliotece. Podkreślono zasługi śp. Andrzeja Kołodziejczyka.

19 października 2023 r. o godzinie 17:30 z okazji 30-lecia istnienia Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich oraz 85-lecia powstania Kółka Miłośników Piekar Śląskich – zalążka działalności regionalistów, muzealników i archiwistów społecznych, gromadzących świadectwa z przeszłości, odbyła się premiera książki Łukasza Żywulskiego pt. "Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu".

30-lecie Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich

W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięła Prezydent Miasta Sława Umińska-Duraj, która objęła honorowym patronatem uroczystość oraz jest autorką przedmowy do wydanej książki. Obecni byli również radni z Natalią Ciupińską-Szoską – I Wiceprzewodniczącą Rady Miasta oraz poseł-elektor Łukasz Ściebiorowski i licznie zaproszeni goście. Organizatorami wydarzenia byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich i Wydawnictwo HM.

Podkreślono rolę śp. Andrzeja Kołodziejczyka

Szczególnie zasłużonym dla piekarskiej placówki był śp. Andrzej Kołodziejczyk – najpierw działał w Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, później przyłączył się do Towarzystwa Miłośników Piekar Śląskich, a następnie uczestniczył w tworzeniu struktur Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej. Po jego likwidacji został kustoszem Izby Regionalnej, z którą był związany do końca 2016 roku, kiedy odszedł na zasłużoną emeryturę. Działał na rzecz popularyzacji i ochrony piekarskich tradycji, za co otrzymał Nagrodę Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wspominali Go: Dorota Wrońska i Helena Warczok – byłe dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej, Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta, Zygmunt Schaefer – Prezes piekarskiego Koła Filatelistów Polskich oraz obecny Dyrektor biblioteki Marcin Jurkowski.

Książka dzięki zaangażowaniu mieszkańców

Wydanie książki było możliwe dzięki współfinansowaniu mieszkańców Piekar Śląskich oraz hojności sponsorów. W trakcie uroczystości  Łukasz Żywulski – autor publikacji – w rozmowie z Leszkiem Benszem – redaktorem Piekarskiego Werku – opowiedział o bogatych zbiorach Izby oraz wspomniał o ludziach, którzy tworzyli początki archiwistyki społecznej w Piekarach Śląskich, które przekształciły się w ważną instytucję historii i kultury. Podsumował dotychczasową działalność Izby Regionalnej, zwracając uwagę na nowoczesne metody pracy – w tym na już dokonaną digitalizację ponad 2000 jej zbiorów dzięki nieocenionemu zaangażowaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Sponsorami publikacji wydawniczej są: Pracownika KF, Piekary Śląskie W Obiektywie, Technoszczot, Gryfny Fliger, Dawno temu w Bytomiu, którzy otrzymali indywidualne podziękowania oraz liczni Piekarzanie, osoby prywatne, bez wsparcia których książka by się nie ukazała. Autor wraz z dyrektorem biblioteki uhonorowali również szczególnie zasłużone osoby, które miały swój wkład w powstanie czwartej już książki Łukasza Żywulskiego.

Wydarzenie uświetnił swoim występem Ladies' Sound Trio.