Na co warto zwrócić uwagę, wybierając nowego smartfona?
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-01-17
Smartfon to urządzenie, które obecnie posiada praktycznie każdy z nas. Rolą współczesnych telefonów już dawno temu przestało być jedynie wykonywanie połączeń czy wysyłanie krótkich wiadomości – najnowsze smartfony dostępne na rynku to centrum rozrywki, narzędzia pracy, a także doskonałe aparaty fotograficzne. Czym kierować się przed zakupem nowego urządzenia przy tak szerokim wyborze? Praktyczne wskazówki poznasz w poniższym artykule!
Od czego zacząć, kupując nowy smartfon?
Decydując się na zakup nowego urządzenia, warto przede wszystkim określić swoje osobiste potrzeby. Czy telefon komórkowy ma służyć ci wyłącznie do wykonywania połączeń i wymiany wiadomości, stać się pomocnym narzędziem podczas wykonywania służbowych obowiązków, czy też umilać czas wolny, dzięki licznym aplikacjom rozrywkowym? Zadając sobie to pytanie w prosty sposób zawęzisz pole poszukiwań, co ze względu na szeroki wybór smartfonów okaże się niezwykle praktyczne. Niezależnie jednak od twoich preferencji, zdecydowanie lepiej zainwestować w wysokiej jakości urządzenie, które umożliwi ci płynne korzystanie z niego przed dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwracać uwagę na tanie smartfony – zarówno w przypadku tańszych, jak i droższych telefonów należy skupić się jednak na danych technicznych, które pozwolą ci określić, czy wybrany model spełni twoje wymagania.
Jakie kwestie wziąć pod uwagę wybierając nowego smartfona?
Smartfon musi być wygodny w użytkowaniu, dlatego ważna jest jego wielkość. Duża przekątna ekranu, jaką obecnie w większości posiadają telefony dotykowe, pozwoli ci swobodnie grać w gry, przeglądać dokumenty, a nawet czytać książki. Aby jednak doskonale oddać ostrość obrazu i jego barwy, niezbędny będzie wyświetlacz stworzony w technologii AMOLED lub P-OLED i przynajmniej o rozdzielczości HD, co szczególnie docenią zwolennicy oglądania filmów czy gier mobilnych. Jego obudowa powinna być natomiast wykonana z wysokiej jakości materiałów, które wpłyną na wytrzymałość urządzenia i zabezpieczą go przed wieloma niekorzystnymi czynnikami. Przed zakupem nowego smartfona, za którym możesz rozejrzeć się na stronie https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony, warto jednak przede wszystkim mieć na uwadze kwestie techniczne. Które z nich są zatem szczególnie istotne?
System operacyjny
Najlepsze smartfony wyposażone są w system Android i iOS, przy czym ostatni z wymienionych oferują jednak wyłącznie produkty marki Apple. W system Android wyposażona jest znaczna większość nowoczesnych telefonów, zaś do jego zalet z pewnością należą prosta obsługa i duża liczba darmowych aplikacji w sklepie Google Play. System iOS jest natomiast niezwykle intuicyjny i doskonale zoptymalizowany. Ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa dobrze sprawdzi się jako telefon biznesowy, na którym przechowywane będą różnego rodzaju dane.
Procesor i pamięć
Warto, aby wybrany model posiadał procesor o maksymalnie 2-letniej technologii. Dzięki temu zyskasz pewność, że smartfon będzie działał płynnie niezależnie od tego, czy będziesz na nim pracować, korzystać z Internetu czy grać w gry. Dobrze również zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania – im wyższa będzie jej wartość, tym sprawniej będą działały wszelkie aplikacje zainstalowane na urządzeniu. Jeżeli zaś chodzi o pamięć RAM, absolutne minimum to 2 GB, jednak najlepszym wyborem będzie model z pamięcią wewnętrzną co najmniej 3 GB. Pamięć wbudowana w nowoczesnych telefonach może osiągać natomiast nawet wartość 200 GB, którą w niektórych modelach można jeszcze dodatkowo powiększyć przy pomocy karty pamięci.
Bateria
Ilość funkcji oferowanych przez współczesne telefony sprawia, że wytrzymała bateria i tryb szybkiego ładowania są na wagę złota. Pojemność akumulatora powinna wyróżniać się wartością minimum 3000 mAh, jednak dla osób dużo i często korzystających z aplikacji, zwłaszcza gier mobilnych, zdecydowanie powinny natomiast wybrać model z baterią o wartości 7000 mAh. Należy mieć na uwadze, że pojemna bateria będzie wymagała dłuższego ładowania, chyba, że posiada funkcję szybkiego ładowania przy pomocy przewodu. Dzięki temu naładujesz do pełna baterię nawet w 3 godziny, a nawet krócej.
Aparat
Dostępne obecnie telefony komórkowe rzadko kiedy posiadają już wyłącznie jeden aparat – nowoczesne modele zazwyczaj mają wbudowane co najmniej dwie kamery. Aparat przedni głównie do robienia selfie, jednak warto zwrócić uwagę na jakość aparatu tylnego. Najlepiej, aby posiadał on rozdzielczość minimum 12 Mpix, diodę doświetlającą, zoom optyczny i praktyczną stabilizację obrazu.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.