Strażniczka miejska z Bytomia uratowała życie desperata

Autor: w dniu 2023-07-26

Ci, którzy pracują w służbach mundurowych, wielokrotnie udowadniają, że swoje zadania wykonują nawet po zakończonej służbie. Tak było w przypadku strażniczki miejskiej z Bytomia, która uratowała życie mężczyzny. 

Funkcjonariuszka bytomskiej Straży Miejskiej Dorota Kubiś udaremniła próbę samobójczą mężczyzny, który próbował odebrać sobie życie, skacząc z wiaduktu kolejowego przy ul. Składowej. Tylko dzięki szybkiej interwencji i zimnej krwi strażniczki udało się uniknąć tragedii.  Godnej naśladowania postawy pogratulował funkcjonariuszce prezydent Mariusz Wołosz oraz Wojciech Nowak Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu.

Strażniczka miejska z Bytomia ruszyła na ratunek

Po cywilnemu, bo już po zakończonej służbie, lecz w ciągłej gotowości. Nie po raz pierwszy funkcjonariuszki i funkcjonariusze udowadniają, że dzień pracy nie kończy się wraz z odwieszeniem munduru do szafy. Taka sytuacja spotkała st. spec. Dorotę Kubiś, która w czasie wolnym od służby podjęła skuteczną interwencję, powstrzymując mężczyznę od targnięcia się na życie.

– Na ulicy Składowej, w pobliżu mostu kolei wąskotorowej usłyszałam wołanie o pomoc. Pobiegłam w kierunku, z którego dochodził dźwięk, a na miejscu zastałam dwóch mężczyzn, z których jeden stał przechylony przez barierkę mostu, a drugi próbował go powstrzymać przed skokiem – mówi Dorota Kubiś, funkcjonariuszka Straży Miejskiej.

Wspólnymi siłami strażniczki oraz mężczyzny udało się wciągnąć desperata na bezpieczną stronę. W czasie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia funkcjonariuszka uspokajała mężczyznę wpadającego w coraz gorszy stan psychiczny. Jak wynika z relacji strażniczki, chciał odebrać sobie życie z powodu problemów rodzinnych. Załoga pogotowia objęła mężczyznę specjalistyczną opieką medyczną.

Fot. Grzegorz Goik

Wykazała się opanowaniem i empatią

Dorota Kubiś pracuje w Straży Miejskiej, jak informuje miasto, od 2007 roku. W ciągu 16 lat pracy w formacji mundurowej widziała niejedno.

– Na służbie zdarzają się różne sytuacje, także te związane z koniecznością udzielenia pierwszej pomocy medycznej, do czego jesteśmy przygotowani. Życie pisze różne scenariusze, ale nie wolno się bać, trzeba działać – mówi strażniczka.

Gdzie można uzyskać pomoc?

Wielokrotnie w przypadku sytuacji podobnych do opisywanej warto przypomnieć, że osoby przechodzące przez kryzys psychiczny mają gdzie szukać pomocy. W Bytomiu przy ul. Wrocławskiej 46 funkcjonuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który udziela specjalistycznej pomocy osobom i rodzinom, które borykają się m.in. przeciążeniem psychicznym, życiem w przewlekłym stresie, myślami samobójczymi czy przemocą w rodzinie.

Numery telefonów:

  • centrala: 32 438 89 50
  • psycholodzy, terapeuci: 32 438 89 52
  • interwencyjny: 533 302 078
  • e-mail: oik@mopr.bytom.pl.