Kredyt hipoteczny – dla kogo to najkorzystniejsze rozwiązanie?
Autor: Marcin Hirnyk w dniu 2023-08-12
Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyny sposób sfinansowania zakupu działki, mieszkania czy domu. Jednak niektórzy zastanawiają się nad innymi pożyczkami gotówkowymi. Warto zatem rozważyć, jakie zalety ma hipoteka i dla kogo to jest najkorzystniejsze rozwiązanie. Dowiedz się, czym jest kredyt na dom i komu się najbardziej opłaci.
Kredyt hipoteczny – co to?
Kredyt hipoteczny to pożyczka celowa zaciągana na zakup lub remont nieruchomości. Środki pozyskane w ten sposób nie mogą być przeznaczone na inne wydatki. Bank może domagać się potwierdzenia tego, w jaki sposób zostały rozdysponowane, i uzależnić od tego wypłatę następnych transz kredytu. Zwykle to zobowiązanie jest zaciągane na wiele lat – przeciętna długość hipoteki wynosi 30 lat. Ten kredyt charakteryzuje się niższym oprocentowaniem niż np. pożyczki gotówkowe.
Kredyt hipoteczny czy gotówkowy na dom – które rozwiązanie jest lepsze?
Zastanawiasz się, jaki kredyt na mieszkanie będzie lepszy – hipoteczny czy gotówkowy? Warto rozważyć, jakie wady i zalety ma każda z tych pożyczek.
Kredyt hipoteczny – plusy i minusy
Kredyt hipoteczny może mieć różną wartość. Jest ona uzależniona od zdolności pożyczkobiorcy oraz od wartości nabywanej nieruchomości. Ze względu na wysokość zobowiązania wiele banków wymaga dodatkowego ubezpieczenia, które powinno pokryć sumę finansowania. Minusem jest także regulacja związana z wiekiem wnioskującego o pożyczkę. Im klient jest starszy, tym krótszy będzie dostępny dla niego okres spłaty. Ten kredyt wiąże się także z długim procesem weryfikacyjnym i większą ilością formalności. W przypadku hipoteki konieczna jest także wpłata własna. Najniższa suma wymagana przez banki wynosi 10% wartości nieruchomości. Natomiast wśród zalet pożyczki hipotecznej można wymienić niskie oprocentowanie i długi okres kredytowania.
Kredyt gotówkowy – wady i zalety
Kredyt gotówkowy jest znacznie łatwiejszy w uzyskaniu. W zależności od banku, niektórzy klienci mogą otrzymać pożyczkę nawet bez wychodzenia w domu, załatwiając wszelkie formalności przez internet. Ponadto uzyskane finansowanie nie jest celowe, czyli kredytobiorca spożytkuje je w dowolny sposób – wydając np. na zakup działki, wakacje czy nabycie pojazdu. Przy tej pożyczce nie jest wymagana wpłata własna, co jest atutem dla wielu osób.
Natomiast wśród wad tego rozwiązania można wymienić m.in. wyraźnie wyższe oprocentowanie niż w przypadku hipoteki. Ponadto okres kredytowania wynosi maksymalnie 12 lat, a większość banków nie oferuje większych pożyczek niż 150-200 tys. zł. Natomiast ustawowy limit dla kredytów konsumenckich to obecnie nieco ponad 155 tys. zł. Ta kwota może być niewystarczająca przy zakupie nieruchomości.
Zatem zwykle przy nabywaniu domu, mieszkania czy działki kredytobiorcy decydują się na hipotekę.
Kredyt hipoteczny – co bank weryfikuje przy przyznawaniu?
Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na działkę lub mieszkanie? Oto elementy, na które zwraca uwagę bank przy szacowaniu Twojej zdolności kredytowej.
Wysokość dochodów
Jednym z najważniejszych aspektów dla pożyczkodawców jest wysokość dochodów kredytobiorcy. Im większe są zarobki, a obciążenia mniejsze, tym więcej pieniędzy może uzyskać klient. Taka polityka banków ma na celu obniżenie ryzyka związanego z ewentualnymi problemami w spłacie zobowiązania.
Dotychczasowa historia kredytowa
Znaczenie przy przyznaniu kredytu hipotecznego ma dotychczasowa historia pożyczkobiorcy związana z terminową spłatą zobowiązań. Przeterminowane raty są odnotowywane w historii BIK i wpływają negatywnie na ocenę zdolności. Co więcej, pod uwagę brane są nie tylko spłaty pożyczek, ale i rachunków. Zatem jeśli planujesz w przyszłości zaciągnięcie hipoteki, pamiętaj o terminowych płatnościach.
Liczba kredytobiorców
Choć single również decydują się na kredyty hipoteczne, to znacznie większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji banku mają pary. Wynika to z większego dochodu i lepszego zabezpieczenia spłaty pożyczki, gdyż w razie utraty zatrudnienia przez jedną z osób, nadal druga otrzymuje wynagrodzenie.
Wartości i stanu nieruchomości
W przypadku kredytu hipotecznego nieruchomość stanowi zabezpieczenie zobowiązania. Dlatego działka czy dom powinny mieć wartość pozwalającą na ewentualną spłatę większości pożyczki w przypadku problemów z dotrzymaniem warunków umowy z bankiem.
Wysokość wpłaty własnej
Najniższa wymagana wpłata własna wynosi 10% wartości nieruchomości. Natomiast wiele banków wymaga wniesienia 20 czy nawet 30%. Co do zasady – im wyższa wpłata własna, tym większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego.
To tylko kilka z istotnych aspektów, które bank bierze pod uwagę przy przydzielaniu pożyczki na nieruchomość.
Gdzie znaleźć dobry kredyt hipoteczny?
Wiele banków oferuje kredyty hipoteczne. Dlatego część osób ma problem z wyborem najlepszej oferty. Dlatego zanim zdecydujesz się na wizytę w placówce, zerknij na ranking hipotek, np. taki jak na stronie rankomat.pl. Znajdziesz tam aktualizowane co miesiąc zestawienie z najkorzystniejszymi ofertami. Dzięki temu wybór najlepszego kredytu hipotecznego będzie znacznie łatwiejszy. Ranking jest opracowywany na podstawie przeciętnej wysokości zobowiązania i brane są w nim pod uwagę najważniejsze aspekty, takie jak długość kredytowania, oprocentowanie czy wartość wpłaty własnej.
Artykuł przy współpracy z partnerem