Dzisiejsze kursy kryptowalut: jak dziś kupować kryptowaluty?
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-08-21
Wiesz, czym jest kryptowaluta i jak działa? Masz świadomość ryzyka związanego z inwestowaniem w krypto? Jeśli nie, czym prędzej uzupełnij wiedzę.
Wiesz, czym jest kryptowaluta i jak działa? Masz świadomość ryzyka związanego z inwestowaniem w krypto? Jeśli nie, czym prędzej uzupełnij wiedzę.
Jeśli tak – czytaj dalej i poznaj najpopularniejsze sposoby na kupno wirtualnych walut.
Sposób 1: Tradycyjna platforma inwestycyjna
Tradycyjne platformy inwestycyjne zazwyczaj oferują akcje, opcje i inne konwencjonalne aktywa. Coraz więcej z nich oferuje również kryptowaluty.
Proces inwestowania jest podobny do kupowania akcji. Inwestorzy, w zależności od preferencji, składają zlecenia z limitem lub zlecenia rynkowe.
Tradycyjne platformy inwestycyjne mają jedną kluczową zaletę w porównaniu z innymi sposobami: uproszczone zabezpieczenia. Inwestorzy muszą ustawić tylko jedno hasło. Nie martwią się o zapamiętanie i odpowiednie przechowywanie złożonych kluczy prywatnych.
Oczywiście może to być również postrzegane jako wada dla doświadczonych inwestorów. Ponieważ większość platform maklerskich nie umożliwia wypłaty kryptowalut do prywatnego portfela, niektórzy mogą czuć, że nie mają prawdziwej kontroli nad swoimi zasobami.
Kolejna potencjalna wada do rozważenia: podczas gdy tradycyjne platformy inwestycyjne zazwyczaj nie pobierają prowizji od kupna i sprzedaży kryptowalut, wiele z nich pobiera marżę od ceny transakcyjnej.
Sposób 2: Giełda kryptowalut
Giełdy kryptowalut to platformy oferujące wyłącznie kryptowaluty. Przyjrzyjmy się pokrótce, jak działa ten proces.
Krok 1: Wybór giełdy
Przed otwarciem konta porównaj oferty kilku giełd, ponieważ mogą się one różnić zarówno pod względem opłat, jak i względów bezpieczeństwa.
Każda giełda pobiera obecnie opłaty maker i taker, które są zwykle wymienione na ich stronie internetowej. Dokładnie sprawdź tabelę opłat, aby nic nie zaskoczyło cię podczas handlu.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, trzymaj się giełd, które plasują się w pierwszej dziesiątce pod względem światowego wolumenu obrotu. Zmniejszy to ryzyko oszustw i innych niepożądanych zdarzeń.
Krok 2: Otwarcie konta, wpłata depozytu i kupno kryptowaluty
Większość giełd krypto wymaga od użytkowników weryfikacji tożsamości w celu utworzenia konta. Gdy ją przejdziesz, wpłać depozyt przy pomocy wybranej metody płatności. Na inwestycję przeznaczaj tylko takie kwoty, na których utratę możesz sobie pozwolić.
Na bieżąco śledź informacje rynkowe na temat wybranej monety. Na giełdach znajdziesz wiele przydatnych informacji, w takich jak: ile są warte poszczególne kryptowaluty, wykresy i analizy oraz najnowsze wiadomości ze świata krypto.
Krok 3: Zapewnienie bezpieczeństwa
Dowiedz się, jak bezpiecznie przechowywać swoje wirtualne waluty oraz jak uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami w sieci. Giełdy są podatne na ataki hakerskie, dlatego dobrym pomysłem jest przeniesienie monet do zewnętrznego portfela.
Sposób 3: Usługi płatności mobilnych
Wiele aplikacji do płatności umożliwia użytkownikom powiązanie konta bankowego i kupowanie kryptowalut bezpośrednio ze smartfonów. Dzieje się to zwykle za pośrednictwem karty oznaczonej "Crypto" na ich mobilnych pulpitach nawigacyjnych.
Chociaż rozwiązanie jest wygodne, ma dwie wady. Po pierwsze, niektóre aplikacje nie pozwalają na wypłatę kryptowaluty do prywatnego portfela. Po raz kolejny doświadczeni inwestorzy mogą poczuć, że nie mają prawdziwej kontroli nad swoimi monetami.
Po drugie, aplikacje płatnicze zazwyczaj pobierają zarówno opłatę podstawową, jak i spread na zakupach. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów okazuje się, że są one często droższe niż giełdy.
Sposób 4: Alternatywne platformy
Niektórzy inwestorzy kupują krypto za pomocą karty kredytowej lub debetowej za pośrednictwem platformy zaprojektowanej specjalnie do wspierania tego procesu. Jest to wygodne, ale zazwyczaj wiąże się z wysokimi opłatami. Niektóre serwisy pobierają nawet 4,5% za transakcje kartą.
Pamiętaj również, że kryptowaluty są bardzo zmienne. Kupowanie ich za pomocą karty kredytowej oznacza zaciąganie długu w celu nabycia wysoce niestabilnych aktywów.
Popularne są także bankomaty bitcoin – fizyczne urządzenia, które umożliwiają kupno kryptowalut za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Stanowią własność prywatnych firm. Generują dla nich dochody poprzez pobieranie opłat transakcyjnych.
Bankomaty bitcoin również oferują wygodę, ale wiążą się z tym samym ryzykiem, co wyżej wspomniane platformy – ich opłaty wynoszą średnio 11%.
Podsumowanie
Zanim zainwestujesz w krypto musisz zrozumieć, dlaczego wartość monet się zmienia i co może to oznaczać dla twoich inwestycji zarówno w krótkim, jak i długim okresie.
Gdy poznasz kluczowe koncepcje, upewnij się, że rozumiesz ryzyko. Kryptowaluty są bardzo niestabilne. Nie jest niczym niezwykłym, że wartość coina spada do zera. Ogranicz swoje inwestycje tylko do kwoty, na stratę której możesz sobie pozwolić.
Materiał we współpracy z partnerem.