Podsumowano policyjną akcję „Prędkość”
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-09-22
Policjanci prowadzili w środę, na terenie całego kraju, ogólnopolskie działania pod nazwą "Prędkość". Nieprzypadkowo zorganizowano je w trakcie Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzonego pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) i wymownym hasłem: "Żyj i ratuj życie".
Podczas działań wyznaczane były punkty kontroli prędkości oraz pomiary wykonywane z wykorzystaniem radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, zwłaszcza w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym w szczególności w rejonach przejść dla pieszych.
Podsumowano akcję "Prędkość"
W zaplanowane działania były zaangażowane między innymi policyjne zespoły "Speed", których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym, w tym kierowaniu pojazdem w obszarze zabudowanym z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. W takim przypadku policjanci obligatoryjnie zatrzymują prawo jazdy kierującemu na 3 miesiące.
W opisywanych działaniach udział wzięło 567 policjantów, którzy odnotowali 3119 przypadków przkroczenia dozwolonej prędkości, w tym 19 o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Mundurowi zatrzymali 21 praw jazdy kierowcom, a za popełnione wykroczenia wystawili 2638 mandatów, skierowali 16 wniosków do sądów oraz 472 kierujących pouczyli.
Akcję "Prędkość" nieprzypadkowo zorganizowano podczas trwającego w dniach od 16 do 22 września Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzonego pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) i wymownym hasłem "Żyj i ratuj życie", koordynowanym przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i przestrzeganie przepisów:
"Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i przede wszystkim własnych umiejętności" – zwracają się do zmotoryzowanych.