Trwa budowa krematorium w jednym ze śląskich miast
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-11-22
Budują krematorium. Taka inwestycja realizowana jest na terenie Rybnika. Dotąd ci, którzy chcieli spopielić szczątki swoich bliskich, musieli odwiedzić inne miasta. Taka sytuacja będzie trwała jeszcze jakiś czas, ale znana jest data zakończenia inwestycji.
Na rybnickim cmentarzu komunalnym przy ul. Rudzkiej trwa budowa krematorium. Będzie ono częścią funkcjonującego tam domu przedpogrzebowego.
– W Rybniku urnę z prochami można umieścić w niszy na polu urnowym albo w kolumbarium. Istnieje też możliwość rozsypania prochów osoby zmarłej w tzw. kręgu pamięci. Często też zapada decyzja o umieszczeniu urny w tradycyjnym grobie rodzinnym – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, administrującego rybnickimi cmentarzami komunalnymi.
Jakie znaczenie ma ta inwestycja? Otóż zaoszczędzi drogi mieszkańcom Rybnika, którzy musieli dotąd podróżować do innych miast aglomeracji.
– Jak dotąd rybniczanie chcący dokonać kremacji zwłok bliskich musieli w tej sprawie korzystać z usług w innych miastach, np. w pobliskich Żorach. Czas pandemii i swego rodzaju nowe podejście do pochówków pokazały, że kremacja staje się coraz popularniejsza. Decydują nie tylko względy ideologiczne, ale również praktyczne, związane z kurczącym się miejscem na cmentarzach. Stąd decyzja, by ułatwić rybniczanom dostęp do tej formy pochówku – dodaje dyrektorka.
Częścią inwestycji, realizowanej na rybnickim cmentarzu, jest przebudowa i rozbudowa północnej części istniejącego domu przedpogrzebowego o pomieszczenia mieszczące spalarnię zwłok z piecem krematoryjnym oraz pomieszczenia towarzyszące. Zadaniem wykonawcy będzie również dostawa, montaż i uruchomienie pieca wraz z niezbędnymi urządzeniami oraz przeszkolenie pracownika Działu Cmentarzy Komunalnych Zarządu Zieleni Miejskiej w zakresie jego obsługi.
Budowę wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm Faktoria CD Sp. z o.o. z Golasowic i MS Construction Sp. z o.o., z Warszawy, za kwotę 3.135.140,50 zł. Zgodnie z planem inwestycja powinna być gotowa z końcem marca przyszłego roku.