Jest akt oskarżenia w sprawie wyłudzeń. Prawie 2000 zarzutów
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-04-11
Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowano akty oskarżenia i wnioski o skazanie przeciwko 31 osobom działającym w zorganizowanej grupy przestępczej i podejrzanym o przestępstwa przeciwko mieniu i dokumentom, polegających na wyłudzaniu umów o świadczenia usług telekomunikacyjnych na postawie nierzetelnych dokumentów i uzyskiwanie w ten sposób telefonów komórkowych oraz sprzętu elektronicznego, które następnie sprzedawano w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Do przestępstw dochodziło na terenie Śląska w latach 2015-2019. Zaangażowani w przestępczy proceder byli pracownicy salonów telefonu komórkowych jednego z największych operatorów, a także paserzy.
Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z prokuratorem Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierowali do Sadu Okręgowego w Katowicach akty oskarżenia i wnioski o skazanie przeciwko 31 osobom działającym w zorganizowanej grupy przestępczej.
Podejrzani w latach 2015-2019 na terenie Katowic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Gliwic i wyłudzali umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych na podstawie nierzetelnych dokumentów. Uzyskiwali tak telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny, które trafiały na rynek. Dla członków grupy było to stałe źródło dochodu.
Czynności w tej sprawie były prowadzone przez wiele miesięcy. Katowiccy policjanci ustalili, że kierował grupą.
– Osobą kierującą grupą był brat życiowego partnera 39-letniej pracownicy salonu znanego operatora telefonii komórkowej – czytamy w komunikacie.
Na czym polegał przestępczy proceder?
– Na zawieraniu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na dane osobowe innych osób, czy też firm, które wcześniej były pozyskiwane przez innych członków grupy. Kolejno umowy podpisywane były przez tzw. "słupy" w taki sposób, że osoby te, podrabiały podpisy osób, na które sporządzane były umowy. Pracownik salonu, zaangażowany w przestępczy proceder dokonywał jednocześnie pierwszej wpłaty w kwocie zależnej od modelu telefonu, aby w ten sposób uwiarygodnić transakcję, a w konsekwencji uzyskać telefony komórkowe różnych marek klasy premium – czytamy w komunikacie.
W toku prowadzonych czynności ustalono również dwóch paserów, którzy masowo nabywali uzyskane w wyniku przestępstwa telefony komórkowe. Paserom przedstawiono łącznie prawie 100 zarzutów, a pozostałym członkom grupy prawie 2 tys. zarzutów, z czego główna podejrzana usłyszała 1085 zarzutów. Katowiccy policjanci w toku prowadzonych czynności odzyskali 235 telefonów komórkowych o wartości prawie 740 tysięcy złotych.
Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, która może zostać podwyższona ze względu na to, że uczynili z przestępczego procederu stałe źródło dochodu.