Weszli na Śnieżkę w pełnym umundurowaniu. Cel? Promowanie dawstwa szpiku
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-07-08
Weszli na najwyższy szczyt Karkonoszy w pełnym umundurowaniu. Mowa o strażakach, którzy w ten sposób, wędrując grupą liczącą blisko 1000 osób, chcieli promować dawstwo szpiku. W działaniach tych brali przedstawiciele jednostek z województwa śląskiego.
Prawie 1000 strażaków z różnych stron Polski, w tym województwa śląskiego, weszło na Śnieżkę. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy liczące kilkaset osób. Wysiłek ten podjęto, by wspierać osoby cierpiące z powodu nowotworu krwi, a także promować dawstwo szpiku kostnego, którego przeszczep jest konieczny, by walczyć z chorobą.
Weszli na Śnieżkę w pełnym umundurowaniu. Cel? Promowanie dawstwa szpiku
Inicjatywa wspierana jest przez Fundację DKMS, która walczy z nowotworami krwi i innymi podobnymi schorzeniami. Każda forma promocji jest w tym przypadku na wagę złota, a należy podkreślić, że formalności związane z zarejestrowaniem się w bazie potencjalnych dawców nie są skomplikowane. Dodatkowo, co podkreślają specjaliści, samo pobranie szpiku jest niemal bezbolesne. Procedura ta, zaznaczają lekarze, jest niezbędna zarówno w przypadku białaczki, jak i pozostałych nowotworów krwi czy chorób układu krwiotwórczego.
Wracając do strażaków, którzy włączyli się w promowanie idei – było ich 998. To zarówno przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych. W działania włączyli się funkcjonariusze jednostek z województwa śląskiego – w tym OSP Kostuchna czy OSP Ossy. Jak przebiegała wędrówka? Widać to na materiałach publikowanych w sieci:
Ważna jest nie tylko wędrówka, ale także osiągnięty cel, dlatego nie brakuje fotografii dokumentujących zdobycie szczytu. "W dniu dzisiejszym w ramach akcji Strażak na Szlaku promującej rejestrację w ramach fundacji DKMS pięciu członków naszej jednostki zdobyło szczyt Śnieżki! Mega wyczyn, szczególnie, że wejście odbyło się w pełnym umundurowaniu wraz z aparatem ochrony dróg oddechowych. Gratulujemy takiego wyczynu, zarówno im jak i reszcie z 998 strażaków OSP i PSP którzy w ten weekend zdobyło Królową Karkonoszy" – czytamy we wpisie zamieszczonym na profilu facebookowym OSP Kostuchna:
Swoim wyczynem pochwalili się także przedstawiciele OSP Ossy:
Akcje promujące oddawanie szpiku prowadzone są przez różne instytucje działające zarówno w Piekarach Śląskich, jak i regionie.