Pomoc finansowa, szczepionki i osuszacze. Działania na rzecz powodzian w regionie
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-09-20
Śląski Urząd Wojewódzki podsumowuje dotychczasowe działania na rzecz osób poszkodowanych wskutek powodzi w województwie śląskim. Samorządy otrzymały niezbędne środki finansowe, a mieszkańcy regionu mają do dyspozycji szczepionki.
Śląskie samorządy otrzymały kwotę milion złotych na łagodzenie skutków powodzi. W czwartkowy poranek odbył się pierwszy z dwóch zespołów zarządzania kryzysowego z udziałem Premiera RP Donalda Tuska, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka.
Szczepionki i pomoc finansowa dla poszkodowanych
Podczas spotkania zorganizowanego w czwartek Wojewoda Śląski Marek Wójcik poinformował, że dla mieszkańców województwa śląskiego, którzy ucierpieli w wyniku powodzi i mieli kontakt z zanieczyszczoną wodą, są dostępne bezpłatne szczepionki poekspozycyjne przeciwko tężcowi. Szczepienia można otrzymać w SOR-ach i placówkach POZ w naszym regionie.
– Szczepionki przeciw tężcowi są bezpłatnie dostępne w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział podczas posiedzenia sztabu kryzysowego Wojewoda Śląski.
W czwartkowy wieczór odbyło się kolejne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Podczas spotkania Wojewoda poinformował, że na terenie województwa akcja odpompowywania wody zakończyła się w Czechowicach-Dziedzicach, natomiast w dalszym ciągu jest prowadzona w Goczałkowicach, Raciborzu, Krzyżanowicach, Krzanowicach, Kuźni Raciborskiej. Na dziś do samorządów w województwie dotkniętych skutkami powodzi trafiło już milion złotych wsparcia z rządowych środków pomocy. Wojewoda poinformował również o ciągłej współpracy z Inspekcją Nadzoru Budowlanego i Inspekcją Handlową w Katowicach.
– Inspekcja Nadzoru Budowlanego prowadzi ocenę stanu budynków, Inspekcja Handlowa dzisiaj skontrolowała ceny w 6 miejscowościach z obszaru stanu klęski żywiołowej, nie stwierdzono wygórowanych cen produktów pierwszej potrzeby i usług związanych z usuwaniem skutków powodzi – powiedział.
Inspekcja Handlowa w Katowicach w toku prowadzonych postępowań dynamicznie reaguje na sygnały z rynku, wskazujące na możliwe naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorców. Dziś, 20 września, zorganizowano kolejne spotkanie.
– Odpompowywanie wody będzie prowadzone już tylko w powiecie pszczyńskim. W pozostałym obszarze działania będą polegały na uprzątnięciu skutków powodzi. Żołnierze WOT już bez wniosków samorządów będą dysponowani w te obszary, gdzie mogą pomóc mieszkańcom w uprzątnięciu ich domów, posesji. Inspekcja nadzoru budowlanego prowadzi ocenę stanu budynków. Te działania będą kontynuowane w obszarach najbardziej zniszczonych także w sobotę i niedzielę – mówił dziś wojewoda śląski Marek Wójcik.
Poruszono także kwestie związane z wypłatą środków dla osób poszkodowanych przez żywioł.
– W zakresie wniosków o pomoc doraźną, po rozmowach z samorządowcami zauważyłem potrzebę ujednolicenia podejścia do obsługi powodzian i rozwiania wątpliwości dotyczących uproszczenia procedur, dlatego organizujemy wideokonferencję, ale nie z udziałem wójtów i burmistrzów, tylko dyrektorów gminnych ośrodków pomocy społecznej, żeby rozwiać wątpliwości merytorystów, którzy na co dzień wypełniają wnioski. Dziś spodziewamy się również dostawy osuszaczy z RARS-u. Dziś zostaną rozdysponowane po powiatach, skąd zostaną przekazane do gmin i powodzian – informował wojewoda.
Fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach