Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach otwiera nowy rozdział w transplantologii

Autor: w dniu 2025-04-16

Innowacyjna technika laserowa w przeszczepie rogówki. Zastosowali ją, jako pierwsi na świecie, medycy Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.
Podczas jednego zabiegu wykonali kilka kluczowych dla pacjenta działań. W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeprowadzono – informuje katowicka placówka medyczna, która nieraz miała już powody do chwalenia się osiągnięciami – przełomowy i w pełni udany zabieg łączony: przeszczep rogówki, usunięcie zaćmy oraz wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej. Zastosowano przy tym nowatorską technikę laserową – pierwszy raz na świecie! Zabieg wykonał dr n. med. Bogumił Wowra, uczeń prof. Edwarda Wylęgały.
"Ta pionierska operacja, przeprowadzona przy użyciu lasera zintegrowanego z mikroskopem operacyjnym, stanowi kontynuację i rozwinięcie technik laserowych, które prof. Edward Wylęgała wprowadził do transplantacji rogówki. Jako pierwszy zastosował laserowe metody w przeszczepach drążących oraz warstwowych rogówki, zarówno z użyciem lasera femtosekundowego, jak i ekscymerowego" – informuje szpital w oficjalnym komunikacie.
Zaznacza przy tym, że pionierska operacja dr. Wowry otwiera nowy rozdział w transplantologii rogówkowej, oferując pacjentom jeszcze wyższy poziom precyzji, bezpieczeństwa i skuteczności.

Fot. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Nowy rozdział w transplantologii – co stało się kluczowe?

Kluczowym elementem zabiegu było – zaznacza Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach – zastosowanie lasera do wykonania precyzyjnego, okrągłego cięcia przedniej torebki soczewki w trakcie operacji usunięcia zaćmy. Zastąpienie tradycyjnego cięcia ręcznego techniką laserową poprawia dokładność, zmniejsza ryzyko powikłań oraz przyspiesza proces gojenia. Zabieg wykonano u pacjentki z zaawansowaną patologią rogówki oraz zaćmą. Dzięki nowoczesnej technologii pacjentka odzyskała możliwość prawidłowego widzenia, co nie byłoby możliwe bez zastosowania innowacyjnej techniki laserowej.

Szpital stawia na rozwój

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach – jak zaznaczają przedstawiciele placówki – nieustannie rozwija nowoczesne technologie medyczne, wprowadzając na światowe salony kolejne przełomowe rozwiązania w okulistyce.
"Pionierska operacja, którą przeprowadził dr Bogumił Wowra, to potwierdzenie, że Polska jest w czołówce innowacyjnej medycyny na świecie" – zaznacza katowicki szpital.
Warto dodać, że w 2023 roku Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach chwalił się rekordem. 21 listopada – jak poinformowano wówczas – na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała przeprowadził 200 zabieg wszczepienia rogówki.
– Dwieście przeszczepów to marzenie, które dziś nam udało się spełnić. Oznacza to, że dwieście osób zaczęło widzieć. Wielu pacjentów podkreśla, że dzięki przeszczepieniu rogówki czują, jakby zaczęli żyć ponownie – podkreślał wówczas prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach nieustannie rozwija nowoczesne technologie medyczne, wprowadzając na światowe salony kolejne przełomowe rozwiązania w okulistyce. Pionierska operacja, którą przeprowadził dr Bogumił Wowra, to potwierdzenie, że Polska jest w czołówce innowacyjnej medycyny na świecie.