Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Okręgowy Szpital Kolejowy z ogólnopolskim rekordem!

Autor: w dniu 2023-11-21

Wszczepienie rogówki jest zabiegiem ratującym wzrok pacjenta. Niejednokrotnie jest jedyną drogą, by ten mógł widzieć. W kraju funkcjonują placówki, które zajmują się takimi działaniami, ale ta, która działa najprężniej w Polsce, znajduje się w Katowicach.
Dziś na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała przeprowadził 200 zabieg wszczepienia rogówki. To, jak poinformowała placówka, ogólnopolski rekord!

Okręgowy Szpital Kolejowy z rekordem na skalę kraju

Dwieście przeszczepów rogówki w ciągu roku – takie dane niewiele mówią osobie, która nie zna zagadnienia. Jeśli jednak 100 przeszczepów rocznie jest bardzo dobrym wynikiem, to co można powiedzieć o wyniku dwukronie wyższym?
– Dwieście przeszczepów to marzenie, które dziś nam udało się spełnić. Oznacza to, że dwieście osób zaczęło widzieć. Wielu pacjentów podkreśla, że dzięki przeszczepieniu rogówki czują, jakby zaczęli żyć ponownie – mówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach wyjątkowy w skali kraju.

Fot. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Potwierdzają to pacjenci, którzy do katowickiego ośrodka przyjeżdżają z całej Polski. Zresztą wystarczy przyjrzeć się komentarzom, które pojawiły się pod dzisiejszym wpisem w mediach społecznościowych szpitala.
-Moja siostra była jedną z pięciu osób ktorej wszczepiono sztuczną rogówkę wczesniej dzięki determinacji prof Wylegały mogła zobaczyć otaczający ją świat dzieki kilku przeszczepom rogówki od dawców Dziękuję za zaangażowanie w leczenie mojej siostry – pisze pani Bożena. Nie brakuje też podziękowań dla profesora. -Gratulacje dla bardzo dobrych i zdolnych lekarzy i pana dr. prof E.Wylęgały – napisała pani Magdalena.
Co z kolei twierdzą ci, którzy odwiedzili placówkę dziś, gdy ustanowiono rekord?
-Myślałem, że już nigdy nie będę widział – mówi Marcin Pondel, który na wizytę kontrolną przyjechał dziś aż z Legnicy. – Dzięki wybitnym specjalistom, których tu spotkałem, mogłem wrócić do zdrowia. Dostałem drugie życie – dodaje.

Katowicki szpital pionierem

Warto równocześnie podkreślić, że Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, który dziś szczyci się rekordem, jest największym w Polsce ośrodkiem transplantacji rogówki. To na Oddziale Klinicznym Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, przeprowadzono w 2000 r. pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy. Dziesięć lat później wykonano tu wyjątkowe w skali Europy zabiegi medyczne. W 2010 roku w OSK, przypomina placówka, po raz pierwszy w Europie wszczepiono pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. W oddziale wykonano też pierwsze w kraju zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki – przedni, a następnie tylny.

Jeden z najlepiej wyposażonych bloków operacyjnych

Kolejne sukcesy placówka położona w Katowicach może zdobywać dzięki temu, że lekarze dysponują jednymi z najlepiej wyposażonych bloków operacyjnych w Europie. Zespół pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały na co dzień korzysta z technologii 3D czy specjalistycznych laserów. Przy oddziale funkcjonuje także Bank Tkanek Oka.
To dzięki temu możemy budować Europejskie Centrum Okulistyki, w którym połączone zostały wybitne kadry i najnowocześniejszy sprzęt – mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. – Jest to także możliwe dzięki niesamowitemu wsparciu, jakiego udziela nam Marszałek Wojewodztwa Śląskiego i Radni Sejmiku Województwa Śląskiego – dodaje dyrektor Trzebinczyk, który podkreśla, że właśnie ta międzysektorowa współpraca, zrozumienie potrzeb i wspólna praca pozwalają ratować życie i zdrowie ludzi z całej Polski, a to z kolei nie mogłoby się udać bez wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
-Inwestycje w służbie zdrowia, które realizujemy od początku kadencji, są niezwykle istotne, ale równie ważne są kadry, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dokonywać dzięki temu medycznych cudów – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach to największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, a zespół profesora Wylęgały wykonuje pionierskie, innowacyjne zabiegi, dzięki czemu szpital plasuje się w światowej czołówce szpitali leczących choroby oczu. Gratuluję tych wyników, sukces w postaci każdej udanej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc najbardziej potrzebującym pacjentom – dodaje marszałek Chełstowski.
Tylko w tym roku, jak podkreśla Alina Bednarz – Radna Sejmiku Województwa Województwa Śląskiego, samorząd województwa przeznaczył pięć milionów złotych na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla szpitala.
– Wiemy, jak ważne dla każdego człowieka jest zdrowie, dlatego wspieranie rozwoju ochrony zdrowia jest naszym priorytetem – dodaje Radna Bednarz, przewodnicząca Rady Społecznej naszego szpitala i Radna Sejmiku Województwa Śląskiego