Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akcja w kopalni Pniówek. Odnaleziono szóstego górnika

Autor: w dniu 2023-09-13

Ratownicy zaangażowani w akcję w kopalni Pniówek dotarli do szóstego z uwięzionych pod ziemią górników. 

Obecnie, po tym, jak zdołano dotrzeć do górnika, trwają przygotowania do wytransportowania go na powierzchnię z rejonu ściany N-6. Gdy ta operacja zostanie zakończona, rozpocznie się poszukiwanie ostatniego z zaginionych.

Od wczoraj ratownicy spenetrowali dokładnie 168 metrów ściany, przebierając po drodze liczne obwały (zasypane wyrobisko). W nocy do ściany wpuszczono psa tropiącego z Sudeckiej Grupy GOPR, który wskazał potencjalne miejsca, gdzie mogą znajdować się poszkodowani górnicy. 

Akcja w kopalni Pniówek została wznowiona w sobotę, 9 września. 11 września zdołano dotrzeć do pięciu poszkodowanych. Do tej pory w akcji ratowniczej wzięło udział 110 zastępów ratowniczych.

Akcja w kopalni Pniówek. Odnaleziono 5 górników

Do katastrofy w kopalni Pniówek doszło 20 kwietnia 2022, kilometr pod ziemią. Wybuchł metan, w strefie zagrożenia znajdowało się wtedy 42 pracowników. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać. Trzy godziny później doszło do kolejnego wybuchu. W zagrożonym rejonie pozostało siedmiu pracowników, w tym zastęp ratowniczy. Akcja została przerwana 2 maja.

W sumie, w wyniku wybuchów metanu życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu nadal jest uważanych za zaginionych. Rannych zostało 30 osób.