Atak na ratownika medycznego w Tychach
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-03-11
Takich zdarzeń w ogóle nie powinno być, a ich liczba wzrasta. Doszło do kolejnego ataku na ratownika medycznego. Miało to miejsce w Tychach.
Ratownicy medyczni działali w Dzień Kobiet na rzecz mężczyzny. Ten leżał na chodniku, był nietrzeźwy i agresywny. Ratownicy byli szarpani, a napastnik uderzał ich pięścią. O sprawie poinformowano policjantów.
Atak na ratownika medycznego w Tychach
Policjanci zatrzymali mieszkańca Tychów, a po przeprowadzeniu badania trzeźwości ustalili, że ma on w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Swoim zachowaniem mężczyzna naraził się na odpowiedzialność karną i po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej ratowników medycznych. W niedzielę, decyzją prokuratora, wobec mężczyzny zastosowano policyjny dozór.
Policja przypomina
Ratownik medyczny – przypomina policja – w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych posiada status funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że pełni on rolę publicznego przedstawiciela, który wykonuje ważne zadania związane z ochroną zdrowia i życia ludzi. Wobec tego, znieważenie czy naruszenie nietykalności cielesnej osoby objętej taką ochroną, jest przestępstwem.
Napaść na kierowczynię MZK w Bielsku-Białej. Do sprawy odnosi się przewoźnik
Warto nadmienić, że z uwagi na coraz częściej występujące zjawisko agresji wobec pracowników służb ratunkowych, od 5 lat odbywają się cykliczne warsztaty mające na celu poprawę bezpieczeństwa ratowników medycznych i przygotowanie ich na sytuacje, w których mogą spotkać się z agresją ze strony pacjentów.
Policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeprowadzają szkolenia pn. "Samoobrona w ambulansie". Jest to inicjatywa, która udowadnia, jak ważna jest poprawa bezpieczeństwa ratowników medycznych, którzy na co dzień ratują ludzkie zdrowie i życie.