Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Autobusem na Starganiec. Miasto uruchamia linię autobusową

Autor: w dniu 2023-08-18

Zrewitalizowany Starganiec przyciąga tłumy chętnych. Nie bez przyczyny, bo na zakończenie tej inwestycji, która została zaprezentowana 8 sierpnia, czekało wielu. Problemem był dojazd, ale na to też znalazł się sposób. 

Wszelkie oczekiwania przekroczyła popularność odrestaurowanego ośrodka wypoczynkowego Starganiec na granicy Katowic i Mikołowa. W ostatnie, upalne dni miejsce to odwiedzały tłumy mieszkańców.

– Otwarcie stawu Starganiec postrzegam jako nasz duży sukces. Włożyliśmy w to dużo wysiłku, aby miejsce wyglądało tak, jak obecnie. Chcemy, aby ono tętniło życiem, dlatego postanowiliśmy umożliwić mieszkańcom łatwiejszy dojazd – mówi pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

W obliczu opisanej popularności ciężko jest, miejsce do parkowania, co sprawia też, że tworzą się korki. Aby ułatwić dojazd, miasto Katowice uruchamia weekendową, bezpłatną linię autobusową.

-Planujemy, że będzie obsługiwana we wszystkie weekendy do końca września. Od piątku do niedzieli. Od jutra – pomiędzy węzłem przesiadkowym Brynów i węzłem przesiadkowym Ligota. Odjazdy co godzinę od godziny 9.00 do 19.00. Z każdego z tych węzłów będzie odjeżdżał autobus, który rozpoczyna na jednym węźle, a  kończył na drugim. Będą wyznaczone dodatkowe przystanki. Dwa w rejonie samego wejścia do Stargańca na ulicy Owsianej oraz jeden dodatkowy, sezonowy, na ulicy Kościuszki, w rejonie skrzyżowania z Owsianą, za włączeniem ulicy Pstrągowej, po to, aby ta linia zapewniała dojazd także od dzielnicy Zarzecze  – mówi naczelnik miejskiego wydziału transportu Bogusław Lowak

Darmowa komunikacja realizowana będzie dwoma autobusami, które zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach przy trasie przejazdu.

-Na trasie tej linii obsługiwane będą również wszystkie istniejące przystanki, czyli skomunikowanie nie tylko z węzłami i połączenie z pozostałymi rejonami miasta, ale także obsługiwanie wszystkich dzielnic, przez które ta linia przebiega. Brynów, Ochojec, Piotrowice, Zarzecze, dalej Panewniki, Ligota. Na węzłach przesiadkowych mamy parkingi, więc nie trzeba będzie parkować samochodem w rejonie Stargańca. Będzie można zaparkować na węzłach przesiadkowych, przesiadając się na tę bezpłatną linię – dodaje Lowak.

Autobus będzie więc kursował przez 6 weekendów, a ostatni kurs odbędzie się w niedzielę 24 września. Rozkład jazdy poniżej:

Starganiec był popularny przed laty

Otwarcie stawu Starganiec było wyczekiwane przez mieszkańców. To miejsce, w którym od czasów PRL chętnie wypoczywali mieszkańcy Katowic, Mikołowa, a także Rudy Śląskiej i innych okolicznych miast. W tamtych czasach – przypominają katowiccy urzędnicy – znajdował się tam ośrodek wodno-rekreacyjny dla pracowników Huty Baildon. Przez lata jednak niszczał, choć wielu mieszkańców i tak z sentymentem spędzało tam czas w ciepłe letnie dni. Katowice podjęły się odnowienia tego miejsca, aby mieszkańcy mieli kolejne ładne i bezpieczne miejsce do odpoczynku i rekreacji.

Na początku sierpnia zakończyły się wszystkie prace i procedury odbiorowe i ze stawu mogą już korzystać chętni. Jak pokazał ostatni upalny i długi weekend mieszkańcy szukają takich miejsc. Po otwarciu zainteresowanie Stargańcem bardzo się zwiększyło – pojawiło się tam dużo więcej osób niż odwiedzało je przed rewitalizacją. Znajdujący się przy stawie parking może pomieścić 87 samochodów, ale w momencie zwiększonego zainteresowania, miejsca jest zdecydowanie za mało.

Co nowego na Stargańcu

W ramach prac zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Mieszkańcy mogą korzystać ze znajdującej się tu plaży, a także z pomostu – częściowo stałego, a częściowo pływającego. Na miejscu dostępne są leżaki, ławki, a także altany piknikowe. Można także pograć w siatkówkę plażową na dwóch boiskach. Teren stawu oświetlony został lampami solarnymi. Zamontowano również monitoring dla bezpieczeństwa odwiedzających.

Pojawiła się także nowa roślinność. Zasadzono wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także stare odmiany drzew owocowych. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Na Stargańcu przygotowano także miejsca pod foodtrucki. Wymieniona została nawierzchnia parkingu. Łączny koszt rewitalizacji Stargańca wyniósł 7 mln zł, z czego prawie 5,8 mln zł to dofinansowanie z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.