Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Awaria oczyszczalni ścieków w Gliwicach

Autor: w dniu 2023-05-17

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował dziś o awarii odnotowanej w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach. Jakie działania podjęto i jak do zaistniałej sytuacji odnosi się miasto?

Dziś rano, 17 maja, uszkodzony został osadnik wtórny gliwickiej oczyszczalni, co sprawiło, że część odbieranych ścieków podlega jedynie mechanicznemu oczyszczeniu, skąd jest kierowana bezpośrednio do wód Kłodnicy. Problem techniczny zgłoszony został przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gliwicach. Nieprawidłowości wpływają, jak informuje PWiK, na realizację zadań z zakresu realizacji zadań związanych z realizacją pozwolenia wodnoprawnego.

-Po otrzymaniu zgłoszenia bezzwłocznie przeprowadziliśmy wizję terenową z udziałem Dyrektora Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz Kierownika Nadzoru Wodnego w Gliwicach. Została również wszczęta interwencyjna kontrola gospodarowania wodami wobec Przedsiębiorstwa. Swoje działania prowadzi także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach – czytamy w komunikacie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Do zaistniałej sytuacji odniósł się gliwicki magistrat, który doprecyzowuje, że niedrożny jest jeden z osadników oczyszczalni, co sprawia, że "około 30% ścieków jest obecnie oczyszczanych jedynie mechanicznie". Pracownicy miejskich wodociągów podejmują niezbędne działania, jak informuje rzecznik prasowy prezydenta Gliwic Łukasz Oryszczak, by usunąć awarię. Zadanie nie jest jednak proste z uwagi na intensywne opady deszczu.

-Awaria powinna zostać usunięta najpóźniej jutro do południa – informuje Oryszczak

Dodaje równocześnie, że pozwolenie wodnoprawne, jakim dysponuje gliwicka oczyszczalnia, przewiduje możliwość wystąpienia tego typu awarii i wskazuje, że wodociągi mają do 48 godzin na jej usunięcie. Termin ten powinien zostać dochowany.