Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Biskup Grzegorz Kaszak złożył rezygnację. Ma to związek ze skandalem

Autor: w dniu 2023-10-24

Sceny, które rozegrały się w nocy z 30 na 31 sierpnia na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej są przedmiotem działań służb. Wiele już na ten temat powiedziano, ale dziś wiadomo, że w obliczu tego skandalu, którego echa nie cichną, ważną decyzję podjął biskup Grzegorz Kaszak.

Pogotowie ratunkowe i policja interweniowały w nocy z 30 na 31 sierpnia, jak podaje "Fakt", na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Z informacji, do których dotarł "Fakt" wynika, że wszystko działo się w mieszkaniu służbowym ks. Tomasza Z. Duchowni wielokrotnie podkreślali, że są zdeterminowani, by "wyrwać zło z korzeniami". Podjęto decyzję, by powołać komisję, która ma zająć się zagadnieniem:

"Jej wysiłki idą przede wszystkim w kierunku ustalenia danych osobowych uczestników wydarzenia, przede wszystkim podległych władzy biskupa sosnowieckiego osób duchownych. Do tej pory przesłuchano wszystkie osoby duchowne, które mogły mieć wiedzę na temat. Ksiądz, który mieszkał w budynku, twierdzi, że żadna inna osoba duchowna nie przebywała tam w czasie zdarzenia. Pozostałe dwie osoby duchowne zeznały, że nie mają żadnej wiedzy na temat uczestników wydarzenia." – informował 22 września ks. Przemysław Lech, Dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej

Orgia na parafii w Dąbrowie Górniczej. "Jesteśmy zdeterminowani, by wyrwać zło z korzeniami"

Komisja badająca sprawę wystosowała 21 września pisma do Pogotowia Ratunkowego i Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, w których poprosiła o udzielenie informacji na temat – oprócz użytkownika, czyli ks. Tomasza Z. – innych osób duchownych przebywających w czasie interwencji w Dąbrowie Górniczej w mieszkaniu, gdzie rozgrywały się gorszące sceny.

Dodajmy, że wspomniany ksiądz Tomasz Z. został 21 września br. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy  i skierowany do zamieszkania poza parafią.Kuria Diecezjalna w Sosnowcu zapewniała, że dołoży wszelkich starań, by rozwikłać sprawę. Dziś wiadomo, że w obliczu tego, co się działo, rezygnację z piastowanego stanowiska złożył biskup Grzegorz Kaszak. Została zaakceptowana przez papieża. Jakie treści znalazły się w oficjalnym piśmie skierowanym do diecezjan i duchownych?

Pragnę poinformować, ze Ojciec Święty Franciszek przychylił się do mojej prośby o rezygnację z urzędu Biskupa Sosnowieckiego, wyrażonej w moim piśmie z 29 września 2023 r. i mianował z dniem 24 października Administratora  Apostolskiego Diecezji Sosnowieckiej Jego Ekscelencję Ks. Abp. Adriana Galbasa SAC. – czytamy na początku pisma.

Podziękował diecezjanom za trud w budowanie kościoła i docenił trwanie w wierze oraz zapewnił o modlitwie:

Będę zawsze pamiętał o was w moich modlitwach. Słowa szczególnego podziękowania kieruję do wszystkich księży i osób życia konsekrowanego, posługujących na terenie diecezji sosnowieckiej, a z którymi dane mi było współpracować przez te lata. Proszę też wszystkich o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń – napisał.

Do sprawy odniósł się już prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który – przypomnijmy – kilka tygodni temu podjąć decyzję o zawieszeniu współpracy z diecezją. "Kilka tygodni temu zawiesiliśmy współpracę z diecezją sosnowiecką. Była to trudna decyzja, ale jak widać jedyna słuszna. Szerszy komentarz wkrótce." – napisał Chęciński:

Co do wspomnianego, szerszego komentarza. Ten pojawił się w mediach społecznościowych przed godziną 14.00. Jak odniósł się do sprawy prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński?

Na początku września wszyscy byliśmy świadkami kolejnych doniesień medialnych, które dotyczyły diecezji sosnowieckiej, a uderzały w dobre imię Sosnowca i jego mieszkańców. Sami sosnowiczanie również nie kryli oburzenia wydarzeniami, które miały miejsce na jednej z parafii.
Rozważając wszystkie za i przeciw, podjąłem wówczas trudną decyzję o zawieszeniu współpracy z diecezją sosnowiecką, przy czym podkreślałem, że nie miałem tu na myśli wiary katolickiej, a współpracę z kurią. Niestety, jako osoba publiczna, byłem w tej decyzji osamotniony i była ona dla mnie niezmiernie trudna. Do tej pory, niezależnie od przeszłych grzechów Kościoła, większość polityków od lewicy po prawicę, kończyło wyłącznie na pustych deklaracjach, które nie prowadziły do żadnych działań.
Dzisiejszą wiadomość o Papieżu Franciszku, który przyjął rezygnacja Grzegorza Kaszaka z funkcji Biskupa Sosnowieckiego, odebrałem z mieszaniną nadziei i smutku, gdyż uważam, że dopiero presja społeczna przyczyniła się do tej decyzji.
Jeśli chcemy się szanować, to niezależnie od tego kim jesteśmy: czy prezydentami, czy biskupami, czy generałami, to za popełniane błędy należy przepraszać, nie uciekać od odpowiedzialności i starać się je naprawić. Mam nadzieję, że będzie to początek reformy i naprawy sytuacji w Kościele. Gdyż z powodu nierozliczonych grzechów, błędów, a niekiedy nawet przestępstw, wśród zwykłych ludzi wielokrotnie mocno wierzących, rodzi się poczucie zagubienia, niesprawiedliwości i zwątpienia w Kościół, a także w wiarę.
Jak już wspominałem – to sprawa nas wszystkich. Nie tylko Kościoła.