Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miasto zawiesza współpracę z diecezją. To przez orgię na plebanii

Autor: w dniu 2023-09-27

Wydarzenia, do których doszło na terenie parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej mają wiele reperkusji. Trwa śledztwo, ksiądz Tomasz Z. został pozbawiony piastowanych dotąd funkcji, podpalono drzwi do kościoła. Teraz do sprawy odnosi się prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. 

Pogotowie ratunkowe i policja interweniowały w nocy z 30 na 31 sierpnia na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Gorszący spektakl rozgrywał się w mieszkaniu służbowym ks. Tomasza Z. Skandal ma dalsze konsekwencje. Kładzie się cieniem na współpracy pomiędzy Diecezją Sosnowiecką a władzami Sosnowca. Tę sprawę skomentował prezydent Arkadiusz Chęciński.

Miasto zawiesza współpracę z Diecezją Sosnowiecką

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zdecydował się na opublikowanie w mediach społecznościowych oświadczenia, w którym pisze o pielęgnowaniu wizerunku miasta i dbałości o to, by było ono pozytywnie postrzegane w skali kraju. Zaznacza, że mieszkańcy miasta zawnioskowali o to, by odniósł się do zdarzeń z Dąbrowy Górniczej.

Przez ostatnie lata, pod hasłem Dumni z Sosnowca, ocieplamy i budujemy wizerunek miasta. Zmieniliśmy i wciąż zmieniamy jego postrzeganie w całej Polsce. Dlatego obok ostatnich doniesień medialnych związanych z Diecezją Sosnowiecką nie da się przejść obojętnie. Tym bardziej, że o moje stanowisko w tej sprawie pytają mieszkańcy. Tym bardziej, że mimo trwającej kampanii wyborczej z hasłami o ,,świeckim państwie" żaden z kandydujących polityków nie odważył się zabrać w tej sprawie głosu. Czas najwyższy zabrać głos jako prezydent Sosnowca w obronie dobrego imienia mieszkanek i mieszkańców Sosnowca – rozpoczyna swój post prezydent Chęciński.
Odniósł się do komunikatu biskupa Grzegorza Kaszaka, w którym ten wspomina o "obolałych księżach". Przytoczmy ten fragment listu biskupa:
Dlatego bardzo proszę Was, abyście modlili sie i wspierali, jak tylko możecie, obolałych i zawstydzonych księży, a także wszystkich tych, którzy nie zrobili nic złego, a bardzo cierpią i jest im bardzo trudno.
W jaki sposób na ten właśnie fragment zareagował Chęciński? Spójrzmy na treść posta:
Nie uciekam od dobrej współpracy z sosnowieckim kościołem w przyszłości, jednak po kuriozalnym oświadczeniu diecezji, gdzie jako wierni jesteśmy proszeni o wstawienie się za ,,obolałymi księżmi", oczekuję jasnego stanowiska diecezji i odcięcia się od tych bulwersujących spraw. To nie jest wewnętrzna sprawa Diecezji Sosnowieckiej. To jest sprawa nas wszystkich. Wszyscy tworzymy miasto i nie chcę, aby Sosnowiec, ale też sosnowiecki kościół, był kojarzony z wydarzeniami, które nie przystoją nikomu.
"Sam jestem katolikiem i jestem z tego dumny. Jako miasto jednocześnie słyniemy z tolerancji i szacunku do każdej wiary oraz poglądów. Jednak kiedy słyszę rozmowę dziennikarzy Roberta Mazurka i Krzysztofa Stanowskiego, gdzie ten drugi mówi ,,nawet w świecie kleryków Sosnowiec jest stanem umysłu" czuje rozgoryczenie i złość. Zwracam się więc do Pana Stanowskiego, aby nie obrażał mieszkańców Sosnowca z jakiegokolwiek powodu. Nie będę umawiał się z nim jak Marcin Najman, ale zapraszam go do Sosnowca, żeby zobaczył na własne oczy jak wspaniałe i gościnne mamy miasto. Pamiętajmy, że wypowiedź Stanowskiego jest skutkiem i reakcją na serię bulwersujących i tragicznych zdarzeń w diecezji." – pisze Chęciński.
W dalszej części odnosi się do dotychczasowej i przyszłej współpracy pomiędzy miastem a Diecezją Sosnowiecką:
Nie jest tajemnicą, że Kościół Rzymskokatolicki jest stałym elementem życia Sosnowca i regularnie z nim współpracujemy. Chcielibyśmy robić to dalej. Natomiast z uwagi na ostatnie doniesienia z diecezji negatywnie wpływające na opinie o mieście, oburzenie mieszkańców Zagłębia i brak wyraźnego odcięcia się od tych spraw zmusza mnie do podjęcia przykrej decyzji o zawieszeniu współpracy miasta z Diecezją Sosnowiecką do czasu podjęcia realnych działań naprawczych – kwituje Chęciński.
Co na temat wypowiedzi prezydenta Chęcińskiego sądzą mieszkańcy Sosnowca? "Brawo p.prezydencie", "To jest przykład odważnego Prezydenta dla którego dobre imię jest najważniejsze. Na dzień dzisiejszy kościół to biznesmeni dojący ociemniały naród zwolnieni z podatku. Kościół RK zepsuł się od głowy i to jest jeden wielki smród.", "Brawo panie Prezydencie, nam mieszkańcom należy się szacunek." – to tylko niektóre z komentarzy pojawiły się pod wpisem prezydenta Chęcińskiego.