Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Rusza kolejny etap prac przy Piłkarskiej

Autor: w dniu 2024-02-29

Ogłoszono przetarg na realizację drugiego etapu prac prowadzonych przy ulicy Piłkarskiej w Bytomiu. Jakie działania będą podejmowane? Rejestr jest długi, ale wiadomo, że Ten etap prac podzielony zostanie na dwie fazy.

Kolejny ważny moment w historii bytomskiego klubu. Podczas poniedziałkowej sesji, radni podjęli decyzję o zabezpieczeniu środków na poczet realizacji II etapu inwestycji przy ul. Piłkarskiej – nowego domu piłkarzy. Spółka Bytomski Sport natychmiast ogłasza przetarg.

– To kolejny kluczowy moment w trwającej dekadzie dla naszego klubu. Cieszymy się, że już kolejny raz samorząd poparł ważną inicjatywę, jaką jest rozwój sportu w Bytomiu. Już teraz, po przenosinach na ul. Piłkarską widać gołym okiem ogromne możliwości jakie daje nowa infrastruktura. Poziom szkolenia w Akademii stale się podnosi, czego dowodem jest m.in. otrzymanie Złotej Gwiazdki. Obiekt jest doceniony przez naszych młodych zawodników, ich rodziców oraz kadrę trenerską – mówi Sławomir Kamiński prezes zarządu Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o. – Realizacja i ukończenie drugiego etapu pozwoli na poszerzenie naszych możliwości, na czym bez wątpienia skorzystają kolejne pokolenia bytomian – dodaje.

Jakie działania będą podjęte w najbliższej przyszłości? O szczegółach opowiedział prezydent Mariusz Wołosz.

– Spółka Bytomski Sport Polonia Bytom ogłosiła dziś postępowanie na dokończenie prac przy ul. Piłkarskiej. Do realizacji pozostała budowa drugiej zadaszonej trybuny oraz wykończenie dwóch kondygnacji budynku klubowego. Dzięki temu, z obiektu w pełni będą mogli korzystać nie tylko piłkarze, ale też kibice – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Pora dokończyć dzieła

Od samego początku – informuje bytomski magistrat – realizacja inwestycji przy ul. Piłkarskiej zakładała podzielenie jej na dwie części z uwagi na konieczność zaplanowania środków w budżecie miasta. W wariancie budowy jednym ciągiem, na rozpoczęcie prac trzeba byłoby czekać aż do teraz. Etapowość pozwoliła, zaznaczają przedstawiciele urzędu, na przejście do działania i dzięki temu już teraz zawodnicy Akademii Piłkarskiej, a także zespół seniorski mogą korzystać z infrastruktury.

Zarówno dzieci, jak i ich rodzice, a także kibice byli żywo zainteresowani tym, kiedy prace zostaną wznowione. Wszystko stało się jasne 26 lutego. W trakcie sesji, radni podjęli uchwałę o zabezpieczeniu kolejnych środków potrzebnych na realizację II etapu inwestycji.

Jakie działania będą podejmowane?

Spółka ogłosiła dzisiaj przetarg na realizację drugiego etapu. W jego ramach powstanie w całości zadaszona trybuna z żelbetu, dzięki której obiekt zwiększy swoją pojemność do ponad 2,2 tys. widzów. Będzie ona także zawierać tunel z wyjściem dla piłkarzy.

Budynek zostanie wzbogacony o pomieszczenia dla sekcji e-sportu, muzeum Polonii Bytom, pomieszczenia biurowe dla pracowników, a także kawiarenkę z tarasem dla rodziców. Środkowe piętro będzie natomiast przeznaczone na użytek pierwszej drużyny, a całość zostanie dostosowana do wymogów określonych w podręczniku licencyjnym PZPN. Ukończenie inwestycji pozwoli na jeszcze większy rozwój Akademii, która już na ten moment liczy niemal pół tysiąca zawodników.

Drugi etap będzie realizowany w formule "Zaprojektuj i buduj". Oznacza to, że zostanie on podzielony na dwie fazy. Pierwsza z nich – projektowa – potrwa przez około 4 miesiące. Druga zależna jest od wybranej oferty, a także terminów procedury przetargowej. Inwestycja zostanie ukończona do kilkunastu miesięcy od momentu zawarcia umowy. Warto dodać, że prowadzone prace nie będą wpływać na bieżące funkcjonowanie obiektu, zatem zarówno Akademia, jak i pierwsza drużyna będą z niego korzystać w tym samym zakresie jak do tej pory.

Obiekt Polonii Bytom gotowy. Można się przeprowadzać

Półmetek inwestycji

Realizacja inwestycji, przypomina miasto, rozpoczęła się w 2020 roku. Właśnie wtedy bytomski samorząd zdecydował o przekazaniu pierwszej części środków na ten cel. Wówczas jasnym stało się, że młodzi adepci piłki nożnej, a także seniorska drużyna doczekają się nowego obiektu, który zastąpi wysłużoną i będącą niemal w ruinie dotychczasową infrastrukturę.

Przy ul. Piłkarskiej rozpoczęła się budowa nowego boiska piłkarskiego, umożliwiającego rozgrywanie meczów, z udziałem ponad 2,2 tys. widzów oraz trzykondygnacyjnego budynku, na który składają się pomieszczenia szatniowe dla kilkuset młodych piłkarzy. Przeprowadzka do nowego domu zakończyła się na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Od tego momentu zawodnicy Akademii Piłkarskiej korzystają z obiektu, który spełnia wszystkie potrzeby treningowe. Przypomnijmy, że całkowity koszt pierwszej części prac wyniósł blisko 30 mln zł brutto.

Dzięki nowemu obiektowi Polonia otrzymała prestiżową Złotą Gwiazdkę w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. Projekt ten wyznacza standardy pracy z młodymi zawodnikami, pomaga w ich szkoleniu, a także weryfikuje szkółki. Wspomniana Złota Gwiazdka jest najwyższym możliwym stopniem certyfikatu.

Piłkarska 8 stała się także nowym domem dla pierwszej drużyny Polonii. Obiekt spełnia bowiem wymogi licencyjne PZPN, dzięki czemu drużyna seniorska może rozgrywać na nim swoje mecze w roli gospodarza. Warto dodać, że w ostatnim czasie budynek został wzbogacony o siłownię, której wyposażenie stało się możliwie dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu oraz V LO Mistrzostwa Sportowego im. Kamili Skolimowskiej.