Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytomski Jarmark Staroci w nowej odsłonie

Autor: w dniu 2023-05-25

Miłośnicy przedmiotów z historią, którzy odwiedzają Bytomski Jarmark Staroci, będą mogli przekonać się, jak to miejsce zmieni się w najbliższym czasie. Wszystko dzięki podpisanej dziś umowie.  

Nowe stoiska, sanitariaty, oświetlenie i alejki. Odbywający się w każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca Bytomski Jarmark Staroci, który gromadzi wystawców i miłośników antyków z całej Polski, zyska zupełnie nowe oblicze. W czwartek, 25 maja została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, dzięki której poprawi się infrastruktura obiektu.

– Bytomski Jarmark Staroci od lat przyciąga do naszego miasta handlarzy, kolekcjonerów i miłośników antyków z całego kraju. Dlatego cieszę się na nadchodzące tam zmiany, bo inwestycja poprawi funkcjonalność i wizerunek jednego z największych targów staroci na południu Polski – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Do dwóch razy sztuka

Projekt zakładający przeniesienie jarmarku na teren byłego kąpieliska otwartego przy ul. Frycza-Modrzewskiego to inicjatywa, która do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego została po raz pierwszy zgłoszona w 2021 roku. Projekt nie zdobył wówczas wystarczającej liczby głosów.

– Za drugim razem udało się zainteresować naszą inicjatywą dużo większą liczbę bytomian, bo na Jarmark zagłosowało 3780 mieszkańców. To też doskonały przykład tego, że jeśli mamy dobry projekt, nie możemy się poddawać – mówi Tomasz Buczyk, wnioskodawca i prezes TS Szombierki Bytom.

Jak zmieni się teren Bytomskiego Targu Staroci? 

Po zakończeniu inwestycji wystawcy zyskają betonowe stoły, na których będą mogli eksponować swoje towary. Łącznie powstanie 20 dużych stoisk wystawczych i tyle samo mniejszych. Ponadto na terenie jarmarku w Szombierkach powstanie budynek z niezbędnymi sanitariatami, a cały teren zostanie oświetlony, ogrodzony i wyposażony w ławki i kosze na śmieci. Zamontowany będzie też monitoring i miejsca dla gastronomii, a także dla food-trucków. Koszt inwestycji to 2 mln zł.

– Nasza firma współpracuje z Bytomiem już od prawie 20 lat, a zagospodarowanie przestrzeni jarmarku to kolejna inwestycja, którą będziemy realizować z myślą o naszym rodzinnym mieście, jego rozwoju i promocji – mówi Rafał Szczerba, właściciel firmy Infopolgaz, która została wyłoniona w postępowaniu na realizację inwestycji.

Termin realizacji inwestycji to połowa listopada br.