Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytomskie szkoły z ekopracowniami pod chmurką

Autor: w dniu 2023-12-01

W bytomskich szkołach otwarte zostały ekopracownie pod chmurką. Czemu służą takie miejsca i w jaki sposób zyskują dzięki nim uczniowie?

Lekcje przyrody poza murami szkoły? Szkolne ogrody, w których uczniowie będą mogli hodować rośliny? We wtorek, 28 listopada w Szkole Podstawowej nr 28 w Łagiewnikach oraz w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Chrobrego, otwarte zostały ekopracownie pod chmurką zrealizowane w ramach dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W otwarciu udział wziął prezydent Adam Fras.

Celem pierwszej edycji konkursu Ekopracownia pod chmurką było utworzenie na terenach należących do szkół przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii czy geologii.

I tak komisja konkursowa nagrodziła inicjatywę Szkoły Podstawowej nr 4, która zgłosiła projekt "Eco. Logicznie!" – ekopracownia pod chmurką. W ramach przedsięwzięcia na szkolnym podwórku powstał ogródek edukacyjny, dający uczniom możliwość poznawania tajników przyrody w najbliższym otoczeniu szkoły. Zakupiono rośliny i donice na kwiaty i krzewy owocowe oraz miniszklarnie do uprawy ziół i warzyw.

– Nasz ogród to żywa pracownia, w której uczniowie mogą prowadzić ciekawe obserwacje, badania i doświadczenia. Dzięki temu projektowi zyskaliśmy bezpieczną przestrzeń do spędzania przerw śródlekcyjnych, prowadzenia lekcji w terenie czy rozmów z pedagogami – mówi Jacek Wadowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

Fot. SP 28 w Bytomiu

Zakupione zostały też również ławki oraz pufy. Urządzony jest również kącik ekologiczny z grami, a w ogródku okalającym szkołę na drzewach zainstalowane są budki dla ptaków. Oprócz elementów wyposażenia punktu dydaktycznego zakupionych zostało wiele pomocy dydaktycznych. Bytomska "czwórka" nie jest jedyną szkołą w tym mieście, która ma teraz swoją pracownię na świeżym powietrzu.

Ciekawsze będą też lekcje przyrody w łagiewnickiej podstawówce przy ul. Armii Krajowej, gdzie w ramach Ekologiczna akcja – reakcja czyli ekologicznie znaczy logicznie także została otwarta ekopracownia pod gołym niebem.

W ekopracowni pod chmurką uczniowie będą mogli uczyć się, doświadczać i odkrywać przyrodę dzięki wielu pomocom dydaktycznym. Razem z rodzicami i dziećmi zasadziliśmy tam drzewa i krzewy owocowe, drzewa iglaste, rośliny cebulkowe, wrzosy i rośliny ozdobne – mówi Danuta Zemela, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 28.

Drewniana wiata posłuży uczniom jako miejsce do nauki i wypoczynku. Tuż obok niej znalazły się grządki, Gucio hotel, czyli hotel dla owadów, dendrofon, trzy stacje do obserwacji przyrody, tablice edukacyjne, ekologiczne kosze na śmieci, kompostownik, beczki na deszczówkę i ławki, a nieco dalej – stacja meteo i zegar słoneczny.

Urządzenie i wyposażenie każdej z pracowni kosztowało 87,5 tys. zł, dotacja WFOŚiGW to 70 tys. zł, a 17,5 tys. zł to wkład własny gminy Bytom. Bytom jest jednym ze śląskich miast, gdzie otwarto takie właśnie miejsce do nauki. Podobne działania podjęto też między innymi w Rudzie Śląskiej:

Ekopracownia pod chmurką już działa