Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu oficjalnie otwarte

Autor: w dniu 2023-04-17

Stary, dziurawy parking zamienił się w Centrum Przesiadkowe. Przy Parku w Świerklańcu udostępniono dziś nowy obiekt obejmujący czterostanowiskowy peron wyposażony w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Jest więcej przestrzeni dla autobusów i bardziej komfortowo dla pasażerów.

Inwestycja kosztowała niemal sześć milionów złotych. Ponad 99% tej inwestycji pochodziło ze środków zewnętrznych. Gmina Świerklaniec dołożyła do jego budowy zaledwie 58 tysięcy złotych, co stanowiło tylko …0,97% kwoty.

Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu otwarte

Centrum przesiadkowe wybudowano w niespełna rok. 30 maja zeszłego roku obyło się symboliczne rozpoczęcie budowy, a 17 kwietnia o godz. 7:00 na obiekt wjechał pierwszy autobus. Także dziś obyło się oficjalne otwarcie centrum przesiadkowego, podczas którego dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.inn. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Poseł Barbara Dziuk, Członkowie Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Jacek Brzezinka i Grzegorz Kwitek, Starosta Tarnogórska Krystyna Kosmala, Przewodniczący Rady Gminy Świerklaniec Jarosław Wasążnik z Radnymi, Dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego Małgorzata Gutowska, Prezes PKM Świerklaniec Piotr Rachwalski, Włodarze okolicznych Miast i Gmin: Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, Wójt Bobrownik Małgorzata Bednarek, Burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor, Burmistrz Miasteczka Śląskiego Michał Skrzydło, Wójt Ożarowic Grzegorz Czapla, Wójt Zbrosławic Wiesław Olszewski, Przedstawiciele firm realizujących budowę: PIM KZ Sp. z o.o. i Konstrukcje Stalowe K-Z Sp. z o.o. z Tarnowskich Gór oraz Fulco System Sp. z o.o. z Gliwic, Przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Fot. G. Kokott-Drzyzga

Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl podziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie centrum. Podkreślił, że jednym z elementów zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności jest poprawa dostępności i jakości szeroko rozumianej komunikacji publicznej, w tym infrastruktury związanej z komunikacją.

– Dzisiaj możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Gmina Świerklaniec zrobiła wielki krok w kierunku swojego dobrego, zrównoważonego rozwoju. Budowa centrum przesiadkowego w Świerklańcu to jedna z największych pod względem organizacyjnym, technicznym i finansowym inwestycja w infrastrukturę komunikacyjną realizowana przez gminę – mówił wójt.

Podkreślał także ogromny udział środków zewnętrznych w inwestycję.
Finansowanie projektu i budowy Centrum Przesiadkowego w Świerklańcu przy ulicy Parkowej pochodzi z:
•    środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4.250.000 zł.
•    środków Unni Europejskiej z RPO na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 1.531.938 zł.
•    środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w kwocie 125.460 zł.
•    budżetu Gminy Świerklaniec w kwocie 58.007 zł (0,97%).
Łączny koszt projektu i budowy wyniósł 5.965.405 zł.

Gmina Świerklaniec, jako jedna z nielicznych z sukcesem połączyła środki z Polskiego Ładu ze środkami z Unii Europejskiej. Wójt życzył wszystkim samorządowcom aby mogli realizować takie inwestycje, gdzie udział środków własnych gmin wynosi 1% (w przypadku Świerklańca dokładnie 0,97%)

Jakie prace wykonano w ramach inwestycji?

Inwestycja w Świerklańcu, zgodnie z koncepcją i projektem obejmuje czterostanowiskowy peron o lekkiej konstrukcji dla autobusów krótkich i przegubowych, wyposażony w elektroniczne tablice LED, stanowiące element systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Obok znajdują się cztery stanowiska ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsce przeznaczone w przyszłości dla roweru metropolitalnego wraz ze stacjami serwisowymi rowerów i ładowarkami dla rowerów elektrycznych. Całość dopełniają elementy małej architektury (kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz zieleń). Przebudowane zostały skrzyżowania i zjazdy oraz oświetlenie istniejących i nowo powstałych przejść dla pieszych. W ramach inwestycji powstało także 60 miejsc parkingowych, w tym wyznaczone specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Początkowo miały powstać, jak zaznaczają przedstawiciele gminy, 64 miejsca parkingowe. Zrezygnowano z czterech, dzięki temu uchroniono przed wycinką rosnące tam drzewa. Całość inwestycji uzupełnia całodobowy monitoring.

Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu ma być miejscem, które pozwoli zoptymalizować transport publiczny, ale także komunikację tranzytową przebiegającą przez Świerklaniec.