Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Domy produkowane w Bytomiu trafią do odbiorców w Europie

Autor: w dniu 2023-05-30

Producent domów z drewna klejonego krzyżowo wybrał Bytom jako miejsce, gdzie będą powstawać jego budynki, z których korzysta się między innymi w Szwecji, Niemczech, Austrii czy Wielkiej Brytanii. 

Zakład produkcyjny firmy MULTICOMFORT Sp. z o.o. z Wieliczki działa od 25 maja przy ulicy Celnej w Karbiu. Będą tam powstawać domy i budynki w technologii CLT. Budowa zakładu produkcyjnego kosztowała 12 mln zł.

Domy produkowane w Bytomiu – dlaczego wybrano to miejsce?

Inwestorzy wybierający śląskie miasta jako miejsce lokowania swoich środków podkreślają ich różnorodne zalety. W przypadku Bytomia to między innymi kwestie związane z transportem gotowych wyrobów.

– Względy logistyczne przesądziły o tym, dlaczego wybraliśmy Bytom na miejsce naszego nowego zakładu produkcyjnego. Bytom ma świetną lokalizację – dostęp do autostrady A1 umożliwi nam szybki transport naszych produktów w głąb Polski i poza granice kraju – mówi Bartosz Pawliczek, prezes firmy MULTICOMFORT Sp. z o.o. – Dodatkowo braliśmy także pod uwagę miejsce zamieszkania naszej dotychczasowej kadry pracowniczej, która mieszka na terenie Górnego Śląska. Nasi pracownicy będą mogli szybko dojechać do nowego zakładu – dodaje Bartosz Pawliczek.

Nowoczesna, ogrzewana hala produkcyjna o powierzchni około 1500 metrów kwadratowych, w której będą produkowane domy i budynki w technologii CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo to jeden, ale nie jedyny element inwestycji, bo powstał też również budynek socjalno-biurowy o powierzchni prawie 650 mkw. Władze miasta zaznaczają, że decyzja kolejnego inwestora jest oznaką tego, że Bytom jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu.

– Nasze miasto wykorzystuje swój potencjał związany nie tylko z położeniem w samym sercu Metropolii, ale również doskonałą komunikacją. Dzięki tym atutom już wkrótce pojawią się nowi inwestorzy przy ul. Strzelców Bytomskich, Węglowej i Siemianowickiej – mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Fot. Grzegorz Goik/UM Bytom

Produkcja na rynek krajowy i europejski

Produkowane w Bytomiu budynki i domy w technologii CLT będą przeznaczone nie tylko na rynek krajowy, ale również zagraniczny. Główne rynki, do których MULTCOMFORT eksportuje to Holandia, Niemcy, Austria, Szwecja i Wielka Brytania.

Firma z Wieliczki, która zainwestowała 12 mln zł w Bytomiu, przeprowadziła w kraju wiele inwestycji. Wśród nich 4-kondygnacyjny dom socjalny w Gdańsku, pasywny apartamentowiec w Warszawie oraz drewniane przedszkole w Siemianowicach Śląskich. Wiele autorskich projektów budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych przedsiębiorstwo zrealizowało na rynku niemieckim. Obecnie prowadzi też budowę 111 mieszkań socjalnych w Eindhoven w Holandii. Dodatkowo MULTICOMFORT posiada Certyfikat Instytutu Domów Pasywnych Darmstad. To technologia budowy domów zapewniających bardzo niskie koszty ogrzewania.

Inwestor z dotacją

Warto dodać, że spółka MULTICOMFORT pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej do budowy hali produkcyjnej i budynku socjalno-biurowego przy ul. Celnej w ramach projektu "Wdrożenie technologii produkcji budynków prefabrykowanych CLT z użyciem drewnianych złączy klinowych", a celem projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności MULTICOMFORT Sp. z o.o. poprzez wdrożenie innowacyjnej, proekologicznej, technologii produkcji budynków prefabrykowanych CLT z użyciem złączy klinowych.

Cała inwestycja kosztowała 12 mln zł, z czego 3,5 mln zł firma MULTICOMFORT Sp. z o.o. pozyskała z Unii Europejskiej.