Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dziś przypada światowy dzień recycklingu

Autor: w dniu 2023-03-18

18 marca przypada światowy dzień recyklingu. Wszyscy zdajemy już sobie sprawę z tego, jak zanieczyszczamy naszą planetę kolejnymi tonami odpadów? Co możemy zrobić, aby było ich mniej?

Jednym z rozwiązań jest recykling, czyli przekształcanie i odzyskiwanie odpadów w surowce wtórne, które mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów lub jako źródło energii.

MPGK Katowice, które odbiera odpady w Katowicach, prowadzi działania związane z odpowiednim ich podziałem i przygotowaniem. Recyklingowi można poddawać większość odpadów – szkło (butelki, słoiki, opakowania szklane), papier i tekturę (gazety, katalogi, ulotki, papierowe opakowania, pudełka), tworzywa sztuczne (plastikowe butelki, opakowania, reklamówki, pojemniczki np. na jogurty), metale (puszki, kapsle, złom) czy odpady drewniane. Oprócz tego recyklingować można bioodpady, czyli m.in. gałęzie, trawy, liście, które trafiają do instalacji do kompostowania.

– Hasło recykling powinno na stałe zagościć w naszym życiu. Dochodzimy do momentu, że produkujemy ciągle coraz większe ilości odpadów, które zajmują coraz więcej miejsca na naszej planecie, produkując przy tym wiele niekorzystnych substancji, które przenikają do gleby, wody czy powietrza. Musimy w większym stopniu zastanawiać się, czy to co wyrzucamy, nie może zostać w odzyskane, przetworzone i trafić z powrotem do obiegu. To obecnie nasza odpowiedzialność wobec planety i nas wszystkich – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.

Recykling i proces odzyskiwania odpadów pozwalają na zminimalizowanie ilości odpadów, które trafiają na składowiska, a także powoduje zmniejszanie wykorzystania surowców pierwotnych. Jeżeli nie będziemy segregować odpadów i poddawać ich recyklingowi, a zamiast będziemy je składować, będzie to oznaczać wyższe ceny za odbiór śmieci dla wszystkich.

Recykling wpływa nie tylko na obniżenie rachunków, ale także przyczynia się ochrony środowiska i poprawy stanu środowiska – a to są wartości, obok których nie możemy przejść obojętnie.

Źródło: UM Katowice