Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Doświadczanie miejsca” w Muzeum Śląskim

Autor: w dniu 2023-03-17

Wystawa fotograficzna, na którą składają się prace trzech młodych, śląskich artystów, jest dostępna w Muzeum Śląskim.

Goście, którzy odwiedzą Muzeum Śląskie w Katowicach, będą mogli zapoznać się z pracami młodych śląskich fotografów – Kai Raty, Krzysztofa Szewczyka i Tomasza Liboski. Do kiedy prace będą dostępne i co wiadomo o wydarzeniu? Podajemy szczegóły.

"Doświadczanie miejsca", czyli region w obiektywie

"Doświadczanie miejsca" to wystawa fotograficzna, która przedstawia jedne z najciekawszych projektów opowiadających o regionie, powstałych na Górnym Śląsku po 2010 roku. Jest refleksją nad relacją zachodzącą pomiędzy człowiekiem a przestrzenią, rozumianą jako miejsce do życia.

W ramach wystawy prezentowane są fotografie Krzysztofa Szewczyka, Tomasza Liboski oraz Kai Raty, którzy w swoich cyklach fotograficznych ukazują historie związane z Górnym Śląskiem oraz jego industrialnym dziedzictwem. Wystawa pokazuje także zmianę, jaka następuje w obrębie śląskiej fotografii dokumentalnej.

Jaką historię opowiadają twórcy?

Krzysztof Szewczyk w cyklu fotograficznym "Drżenie" bada ślady i historie związane ze zjawiskiem wstrząsów sejsmicznych. Temat odnosi się również do doświadczenia zbiorowego mieszkańców miast górniczych, czyli do fizycznego odczuwania wstrząsów i związanego z tym niepokoju. "Odwrót" to długoterminowy projekt realizowany na Górnym Śląsku od 2016 roku przez Tomasza Liboskę. Seria jest fotograficznym zapisem osób i miejsc, podszytym opowieścią o industrialnym dziedzictwie i ludziach żyjących w jego cieniu. Fotografie Kai Raty z cyklu "kajnikaj" tworzą poetycką opowieść z pogranicza jawy i snu, w której poszukuje ona drogi ucieczki z miejsca, w którym się urodziła i wychowała. Poprzez akt twórczy udaje jej się odczarować miejsce, w którym żyje, bo Śląsk wyłaniający się z prac ma kosmiczną aurę, jest osobliwy i tajemniczy.

Co łączy wszystkie fotografie?

Wspólnym mianownikiem dla wybranych cykli jest zjawisko doświadczania miejsca, które stanowi ważny temat w filozofii kultury. Wystawa uwidacznia także zmianę, jaka następuje stopniowo od pierwszej dekady XXI wieku w obrębie śląskiej fotografii dokumentalnej. Przez dziesięciolecia ukształtowała się charakterystyczna ikonografia regionu, zdominowana przez tradycyjny czarno-biały dokument. Nowe pokolenie twórców odchodzi od kanonu zarówno w zakresie estetyki, doboru tematów, jak i sposobu budowania fotograficznej opowieści.

Kuratorką wystawy, której wernisaż odbył się 16 marca, jest Dominika Szczech.